Srdcový kráľ přehled

Srdcový kráľ https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16790/srdcovy-kral-16790.jpg 3 1 1

Glockov Srdcový kráľ je knižka zvláštneho lyrizmu, rozprávkové motívy sa v nej spájajú a prelínajú s reálnou skutočnosťou, dávajú jej tak novú dimenziu. Autor priniesol nový typ poviedky, ktorý by mohol v našej súčasnej próze pôsobiť podnetne. Treba tu obdivovať starostlivú prácu s osnovnými etickými posolstvami, ktoré zvyčajne pripisujeme starým príbehom. Glockove rozprávkové postavy v boji s prekážkami, nepísanými zákonmi, v ustavičnom napätí s tabuizovaným cieľom či túžbou, získavajú nové mravné poslanie, stávajú sa, opúšťajúc tradičný, dosť jednoduchý pôdorys pôvodnej folklórnej predlohy, nositeľmi svetla v temnotách prastarého myslenia. Poviedky možno v takomto zmysle chápať ako svedectvo o ťažkom putovaní človeka za poznaním. Kniha je napísaná kultivovaným jazykom, ktorý rozvíja potencie jazyka ľudových rozprávok, nekopíruje ho, ale pokračujúc v jeho šľapajach, kultivujúc jeho emotívne zložky, vytvára novú, súčasnú, vlastnú poetiku ľudovej mágie. (záložka knihy)... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Srdcový kráľ. Přihlašte se a napište ho.

tazkykamen
27.05.2019 3 z 5

Autorove poviedky mi pripomínajú rozprávkovú bytosť unesenú do nášho sveta, zbavenú mytologickej podstaty a vrhnutú do služieb neurotickej reality, kde praveké idoly sú nahradené vzorcami klišé zámerov či pohnútok. Vnútorný svet knihy je vybudovaný z neprístupného materiálu, čím sa myšlienky a pocity postáv stávajú neuchopitelnými. Ohňostroj snového vodopádu rozprávania sa valí od začiatku do konca a vy si ho môžete buď vychutnať, alebo znudene odložiť, kedže nie je ľahké v ňom plávať. Najviac mi ostal v pamäti desivý Vlkodlak ( vlkodlačia téma sa, ale vyskytuje aj v Snehbelavej ) a orginálny psycho rozbor povesti o Lomidrevovi.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Srdcový kráľ v seznamech