Slzy púšte přehled

Slzy púšte https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242752/slzy-puste-242752.png 5 111 111

Dráma lekárky, ktorá prežila vojnové peklo v Sudáne. Genocída, násilie a vraždenie ako výsledok etnických nepokojov v provincii Darfúr očami jednej z obetí.Knihu Slzy púšte napísala Sudánka Halima Bashir s pomocou spisovateľa Damiena Lewisa. Aj ona sa musí skrývať za vymyslené meno. V prípade odhalenia identity by jej rodine žijúcej v Afrike stále hrozili kruté represálie. Halima žila ako dieťa spokojným životom v milujúcej rodine, jej nadanie ju predurčilo, že ako jedna z mála zo svojho kmeňa dosiahla vysokoškolské vzdelanie a stala sa lekárkou. Už v škole sa stretáva so zvláštne napätými vzťahmi medzi pôvodnými černošskými obyvateľmi Sudánu a Arabmi, ktorí sa v krajine považujú za privilegovanú vrstvu. Napätie prerastie do rasových nepokojov, Halima ako lekárka v nemocnici rovnako ošetruje ranených z oboch táborov, vláda ju však za trest posiela pracovať na kliniku do malej dediny v oblasti zmietanej najostrejšími bojmi. Tam sa stáva svedkom nerovného boja medzi dobre vyzbrojenými Arabmi a čiernymi povstalcami, pomôcť však musí aj desiatkam dievčat v školskom veku, ktoré v škole znásilní horda ozbrojencov. Halima podá správu zástupcom Spojených národov, vzápätí po ňu prídu ozbrojení muži. Skutočnosť je ešte strašnejšia, než si predstavovala.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Slzy púšte. Přihlašte se a napište ho.

Arwen777
15.10.2023 5 z 5

Kniha by se dala rozdělit na dvě hlavní části, kde první vypráví o idylickém dětství a dospívání hrdinky v Zagháwské vesnici. Krásné vyprávění o zvycích, jednoduchém, ale smysluplném životě plném rodinné lásky a soudržnosti, úcty k sobě navzájem, ke zvířatům a přírodě.
V druhé půlce se ale staneme svědky zvěrstev, které jsou páchány Araby za podpory súdánské vlády na původním černošském obyvatelstvu. Tato část je emočně velice náročná, o to víc, když si člověk uvědomí (po dočtení knihy a trochu googlení), že situace dodnes není stabilizovaná a ani postoj zbytku světa (nebo spíš jen jeho části) s tím nedokáže nic udělat.
I přes vážnost tématu a tragická fakt je kniha napsaná lehkou rukou a skvěle se čte.
Rozhodně doporučuji.

Evaho73
14.01.2023 5 z 5

Slzy púšte. Aký príznačný názov má táto kniha, ktorá je náročná na čítanie, ale poskytuje reálny obraz o dianí v sudánskom Darfúre za posledné desaťročia.
Najskôr ma fascinovali opisy jednoduchého a v niektorých smeroch až primitívneho života v tejto oblasti, a zároveň som obdivovala, ako málo stačilo ľuďom ku šťastiu, alebo ako si dokázali pomáhať, či prejavovať vzájomnú úctu a uznanie.
Zdanlivá idyla sa medzi členmi jednotlivých kmeňov začala rúcať vládou podporovanou brutalitou a násilim, ktoré prerástli až do genocídy...
Táto kniha je svedectvom jednej statočnej ženy, ktorá dokázala pomáhať obetiam prenasledovaným režimom a zabojovať za svoje presvedčenie aj na vzdory tomu, že sa sama stala jednou z množstva prenasledovaných obetí. Pri čítaní som i ja vyronila slzy nad slzami púšte.

LaCoccinelle
07.09.2022 5 z 5

Na jednoho člověka příliš mnoho utrpení. Přeji Halimě s rodinou už jen šťastný život mimo Afriku.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Slzy púšte v seznamech

v Právě čtených1x