Profesionál přehled

Profesionál
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233556/profesional-233556.jpg 4 8 8

Román Profesionál má mnoho autobiografických čŕt. Spisovateľ nás zoznamuje s osudmi Nika Hercega, populárneho televízneho reportéra, ktorý pri nakrúcaní seriálu jedného augustového dňa roku 1974 sa ponorí pod hladinu mora pri ostrove Lastovo a vynorí sa v Sarajeve roku 1947. To, čo sa odohráva medzi týmito rokmi, tvorí fabulu románu. Sú to Nikove predstavy a túžby mladého chlapca, jeho prvá láska - poetický príbeh prekvapujúci tvrdosťou reality, pôsobiaci však veľmi prirodzene. Dáva nám nazrieť do vnútra dospievajúceho chlapca, ktorý ohradil svoje city nepreniknuteľným múrom zdanlivej ľahostajnosti, lebo sa domnieva, že svet možno dobyť iba vtedy, ak sa človek naučí nedávať najavo svoju zraniteľnosť. Evokácia dychtivej a rozjarenej mladosti, zápasiacej s ideálnou predstavou o láske a s jej drsnou podobou skutočnosti, má v sebe čosi mohutné a podmanivé.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Provincijalac , 1976

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Profesionál. Přihlašte se a napište ho.

Koka
29.08.2023 5 z 5

Souhlasím s předchozí čtenářkou - ten fantazijní prvek, kterým autor přenesl postavu do její minulosti, byl opravdu jaksi nadbytečný a uměle "namontovaný". Ale všechno ostatní - celý Nikův příběh a dílčí příběhy jeho příbuzných, spolužáků, učitelů či dalších postav poválečného Sarajeva (40. a 50. léta 20. století), jeho zamyšlení nad osudy lidí z Nikova okolí, nad hodnotami života, vztahy, kariérou - byly skvělé. Ta konfrontace marnosti a pomíjivosti vzrušujících televizních reportáží s reálným životem, konfrontace života na výsluní, v hmotném dostatku a v sociální bublině se životy "obyčejných" lidí - to je něco, co je pořád aktuální a myslím, že hodně dnešních televizních tvůrců by se v těch částech textu určitě našlo. Nejvíce se mi líbily epizody s posluhovačkou Hajrjira Pitou a všechno kolem Divadelní kavárny.
Velmi doporučuji.

MichelleS
22.06.2018 3 z 5

Zaujaly mne autobiografické prvky, atmosféra válečného a poválečného Sarajeva, zvláštní figurky z Nikových vzpomínek. Nevysvětlený přesun v čase jako podklad pro bilancování splněných snů, slávy a úspěchu a obětované opravdovosti citu a prožitku mi připadal jako zbytečná manýra.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Profesionál v seznamech

autobiografické prvky