Přežila jsem Osvětim přehled

Přežila jsem Osvětim
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465085/bmid_prezila-jsem-osvetim-GOR-465085.png 4 113 113

Kniha Krystyny Żywulské je šokujícím svědectvím zachycujícím mučivý život tábora smrti den za dnem. I přes uplynulé roky je čtenářův zážitek na výpověď očima očitých svědků a obětí holocaustu stále neuvěřitelný. Autorka přežila měsíce hladu ve varšavském ghettu a poté, od roku 1943, pobyt v táborech Osvětim a Birkenau – až do jejího útěku z pochodu smrti: během likvidace tábora. Svědectví, které vydala je jedním z nejpřitažlivějších a nejzásadnějších. Toto nové české vydání knihy (první od roku 1957) vychází v novém překladu a je zcela bez původních cenzurních zásahů. Polská spisovatelka vypráví svoje zážitky z koncentračního tábora v Osvětimi. Snaží se pravdivě, nepřikrášleně, někdy i otřesně vylíčit všechno to, co lidé některých národů museli prožít, a připomenout to všem lidem těch národů, které podobných hrůz a utrpení byly ušetřeny.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: ekniha , XYZ (ČR)

Przeżyłam Oświęcim , 1946

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Přežila jsem Osvětim. Přihlašte se a napište ho.

Knižnípauza
30.01.2023 5 z 5

Velmi silná kniha.
Surová, plná bolesti a ukázky nezdolné touhy žít.
Doporučuji všem, kteří se o téma 2sv.v. zajímají.

Klaton
14.01.2023 4 z 5

Kniha je trochu jina než vše na toto téma, ze začátku je to stejné jako všichni, selekce, nedostatek jidla nemoc, opravdová ukazka toho jak bylo se židy za valky zachazeno, ale pak přijde zmena a je zde ukazka, že byli lide kteří se měli o malinko lepe
Kniha není spatna čte se hezky a je to opět malicko jiny pohled na tuto dobu a misto

KaLiBi
16.09.2022 3 z 5

Tuto knihu budu zřejmě hodnotit velmi rozporuplně. První dvě třetiny knihy ve mě nezanechaly dobrý dojem. Oproti jiným knihám, které se zabývají stejným tématem jsem postrádala jakousi vyváženost strachu, bezmoci a slabosti s nadějí. Byla to obrovská záplava strašných činů, situací a osudů, ze kterých vyplývá jen pocit “smrt nemůže být horší”. Hodně bezútěšné a depresivní, často se opakující a stereotypní předkládání hrozných událostí. Na druhou stranu závěr knihy nabírá trochu jiný směr. Je v něm jasně patrné odlehčení (jistě spojené s blížícím se koncem války). Skvělé jsou pak i doslovy k autorce!
“Jaké já mám štěstí, že jsem vnučka bývalé osvětimské vězenkyně! Necítila bych se dobře, kdybych byla vnučka někoho z těch, kdo v Osvětimi mučili a týrali! I když by to vůbec nebyla moje vina, jako není moje zásluha, že jsem vnučka jejich oběti…”

Knižní novinky (4. týden)

24.01.2021

Kniha Přežila jsem Osvětim v seznamech