Pred záverečnou přehled

Pred záverečnou
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384282/bmid_pred-zaverecnou-zo5-384282.jpg 3 32 32

Jack Dodds, ešte včera kurpulentný mäsiar z londýnskej štvrte Bermondsey, dnes už nebohý a zredukovaný na kôpku popola v pohári, vyslovil pred smrťou posledné želanie: rozsypať jeho popol do mora, na konci móla v prímorskom mestečku Margate na juhovýchode Anglicka. A tak pred nami postupne defilujú jeho starí kumpáni: šťastlivec Ray, dôsledný pohrebník Vic, obchodník s ovocím a zeleninou Leny a Vince, Jackov nevďačný adoptovaný syn, s ktorého sa stal obchodník s ojazdenými autami a ktorý vezie kamarátov na poslednú rozlúčku s nebožtíkom. Počas cesty cez Kent, „Záhradu Anglicka“, prerušovanej viacerými neplánovanými a viac či menej dramatickými zastávkami, každý s protagonistov akoby pred záverečnou sumarizuje vlastnú životnú púť skrze svoj vzťah k Jackovi a k ostatným priateľom a ich najbližším. Na tejto poslednej a neopakovateľnej spoločnej ceste, ktorá trvá celý jeden deň, a ich peripetiami presýtený život kondenzuje s miestami neznesiteľnou ťaživosťou do drobných i väčších hanebností, do donekonečna sa vynárajúcich trpkých spomienok, ale aj do drobných i väčších radostí, silných emócií a autentických pocitov. Komu sa zveríme so svojimi tajomstvami a kto ich bude vedieť uchovať? pýta sa Graham Swift. Kto boli naši ozajstní priatelia, naši spoločníci na ceste životom, a kto boli naši nepriatelia, tí, ktorým sme pomohli, a tí, ktorých sme zradili?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Causa editio

Last Orders , 1996

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pred záverečnou. Přihlašte se a napište ho.

Greenfingers
24.12.2022 5 z 5

Jízda čtveřice mužů s popelem jejich přítele k moři, kde mají splnit jeho poslední přání, nabízí mistrovskou sondu do psychiky jednotlivých "účastníků zájezdu".
Autorovi se povedlo na relativně malé ploše vylíčit místy napjaté vztahy mezi muži, které spojovaly spolelečné "zážitky" z války , ale také záliba v popíjení alkoholu.

YellowQueen
25.01.2022 4 z 5

Kniha o životě a o smrti. Takových nebude nikdy dost. Vždycky se budeme učit jak šťastně žít, abychom mohli s klidem zemřít.

regulax
19.10.2021 2 z 5

Přečteno, i když trochu pod tlakem, fakt to bylo chaotické, zmatečné a ne úplně jednoduché čtení. Ovšem téma je skvělé!

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (2)

1996 - James Tait Black Memorial Prize (Fiction Award)
1996 - Booker Prize

Kniha Pred záverečnou v seznamech