Přátelé a pochlebníci přehled

Přátelé a pochlebníci https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78238/pratele-a-pochlebnici-78238.jpg 4 3 3

Filosofické rozpravy Plutarcha o přátelích i nepřátelích, pochlebnících, dlužnících a dalších tématech. Ve třech rozpravách učí starověký moralista o rozdílech mezi pravým, upřímným přítelem a falešným pochlebníkem a vysvětluje, že naši nepřátelé nám mohou být velmi prospěšní, protože ve styku s nimi se cvičíme v sebeovládání, v sebepoznávání a ve schopnosti čelit nepříznivým okolnostem. Posléze Plútarchos brojí proti dlužnictví, proti otročení bohatství a horuje pro svobodně odříkavou soběstačnost. Jeho ponaučení jsou plna literárních citátů a překypují množstvím příkladů z antického života.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Přátelé a pochlebníci. Přihlašte se a napište ho.

zipporah
29.09.2014 2 z 5

Podľa Plutarchových slov to tak "vypadá", že pochlebníkmi sme všetci. Celkovo sa mi táto publikácia zdala v porovnaní so Sokratom otrasné čítanie, bolo to utrpenie na zastaralý spôsob, alebo skôr písané ako blog od sedemnásťročného chlapca, ktorý už niečo načítal z dejín a vedel pár príkladov... Slabota, určite má lepšie publikácie.

Zatím zde není žádná související novinka.

Každý (je) sám sobě hlavním a největším pochlebníkem, a proto lehkomyslně přijímá ve svém okolí toho, v němž vidí i přeje si mít svého svědka a schvalovatele.

Člověka mohou omámit a dokonce do záhuby strhnout ti, kdo ho nepravdivě a nezaslouženě vychvalují.

Kniha Přátelé a pochlebníci v seznamech

Plútarchos
řecká, 46 - 127