Polodrahokamy přehled

Polodrahokamy https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305629/bmid_polodrahokamy-24u-305629.jpg 5 1 1

Ve vydavatelské odezvě zájmu,vzbuzeného u nás soudobou ruskou literaturou,chyběl by důležitý tón,kdyby postrádala překladu aktuálního románu A.I.Vojnovové "Polodrahokamy".Amerika,Anglie,Dánsko,Francie,Holandsko,Německo a Švédsko zařadily tento román mezi největší úspěchy přeložené literatury a ohlas,jejž sklidila tato kniha v Sovětském Rusku,byl zcela jedinečný.Byla šířena v obrovských nákladech a není hned tak díla,o němž by se bylo tolik diskutovalo a v němž by bylo nalézáno tolik motivů,reagujících na pracovní a společenský proces přítomného Ruska.V knize bylo shledáno tolik skutečnosti,že tento autorčin krritický zásah se zdál vládnoucímu režimu zbytečně ostrý,takže román rázem zmizel s ruského knižního trhu.Tím intensivněji otevřela nyní cizina své oči a nejrenomovanější světová nakladatelství publikovala stále nová a nová vydání.Vojnovová nekomplikuje knihu politickými a sociologickými dogmaty a zdlouhavou rhetorikou neobyčejně bystře a vtipně odhaluje smysl měsťanského intelektuála,zaujímajícího vynikající místo ve státním ůřadě-v tomto případě v uralském těžařském družstvu. Londýnský The Times Liberary Supplement referuje o Polodrahokamech,napsal:"Je to otřásající pravda o dnešním Rusku".Nepochybujeme proto ani my,že české vydání tohoto románu není zbytečné. nakladatelství L.Mazáč v Praze 1935... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Polodrahokamy. Přihlašte se a napište ho.

Abroš
16.12.2022 5 z 5

Na knihu jsem přišel náhodou,kdy na ni byla reklama v jedné vnitřní straně knižního obalu,z té doby.
Z literárního hlediska se sled vět knihy vydané v roce 1935 může zdát trochu problematický.Nad posloupností některých jsem musel trochu zbystřit.Jinak se kniha čte dobře.
Příběh nekomunisty-specialisty,neskutečného intrikána a egoisty,který se snaží vybraným zavděčit,mnohé ponížit a hlavně spolehlivě proplout náročnou dobou společenskou a osobní.Lásky,práce a intriky.Někdy mi z něho bylo na blití.
Děj odehrávající se 20-30letech minulého století za kruté vlády bolševiků,v době všudypřítomného stihomamu.
Není moc knih z téhle doby.V Rusku byla ve své době zakázaná.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Polodrahokamy v seznamech

Autorovy knížky