Otakar Hostinský přehled

Otakar Hostinský
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381491/bmid_otakar-hostinsky-H7z-381491.jpg 5 1 1

Z bohaté vědecké, pedagogické a publikační činnosti Otakara Hostinského (1847-1910), zakladatele moderní české vědy o umění, "průkopníka hlubšího a věcnějšího myšlení o umění u nás, věnuje Zdeněk Nejedlý pozornost zejména jedné, nejdůležitější stránce, jež byla vyvolána naléhavou potřebou tehdejšího našeho kulturního života: boji o Smetanu. Proti Smetanovým odpůrcům, kteří vytýkali tomuto nejčeštějšímu umělci závislost na cizích vzorech, dokazoval Hostinský, že "národní umění nejen nemusí, ale ani nemá být v rozporu se světovostí, a že tudíž Smetanova velikost nejen nepřekáží, nýbrž naopak je největší silou a ozdobou jeho českosti". V závěrečné kapitole své monografie nastiňuje Zdeněk Nejedlý lidský profil Otakara Hostinského, člověka "povahy čisté nade všechny křišťály, jemné až do něžnosti i zase krásně vřelé, ano ohnivé, že přímo zapalovala", a zdůrazňuje znovu jeho velkou zásluhu, že totiž "naše obecenstvo i vůbec naše lidi naučil vnímat umění".... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Otakar Hostinský. Přihlašte se a napište ho.

Kabuky
31.07.2022 5 z 5

Velmi zajímavý dokument.

WEIL
19.09.2011

Dvacet let od prvního vydání přišel Z. Nejedlý na řadu nových faktů o svém učiteli, takže nelenil, doplnil původní vydání a kniha mohla vyjít podruhé.

WEIL
19.09.2011

Pokud má žák či student učitele, který mu předá hodně vědomostí, tak pak je jasné, že by měl o něm napsat knihu.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Otakar Hostinský v seznamech