Oprásgy slovenckej historje – Nádorná enciglopédia přehled

Oprásgy slovenckej historje – Nádorná enciglopédia https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394252/bmid_oprasgy-slovenckej-historje-nadorna-KKO-394252.jpg 4 20 20

Obľúbený český komiks Opráski sčeskí historje expanduje za hranice. Tentoraz na Slovensko! Bádatelia z Histrického ústafu usilovne pracovali a krvopotne pre vás vybádali zaujímavé udalosti zo slovenskej histórie. Môžete sa tešiť na Jánošíka, Štefánika i Gustáva Hnusáka. Autor, ktorý sa ukrýva pod maskou Žmikunda Lucemburského, vás nielen pobaví, ale aj poučí. To vám môžeme zaručiť. Opráski sčeskí historje sú krátke komiksy (stripy) postavené na reálnom historickom základe, ktorý niekedy doplňuje vykonštruovaná pointa. Správna gramatika je v nich nepodstatná, veľký priestor má naopak špecifický a často nekorektný humor. Z týchto dôvodov majú Opráski sčeskí historje veľa fanúšikov, ale aj odporcov. Prvýkrát sa na facebooku objavili v novembri 2012 a od tej doby počet ich fanúšikov stále stúpa. Je najvyšší čas, aby si postavičky ako Cyril a Metód, kupec Sámo, Milan Chrastislav Štefánik alebo Gustáv Hnusák našli svojich ďalších priaznivcov na Slovensku.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Oprásgy slovenckej historje – Nádorná enciglopédia. Přihlašte se a napište ho.

pistikpistik
22.03.2024 5 z 5

Niečo som počul o tomto komikse, akosi som sa k nemu dostal a veľké prekvapenie. Čakal som všeličo, dostal som luxusné inferno. Alternatívne vyrozprávanie slovenských dejín a po prečítaní som pochopil, že pravda je tu. Kde sa hrabú oficiálni akademici a ich výklad dejín. „Rimaňja námtu robia grafiti!“ Totálne ma dostali príhody Cyrila a Metoda, ako sa im chcelo k nám, famózny líščí chvost, ale keď sme sa dostali k Jurajovi Thurzovi, ako vyriešil miznutie panien, to už bol solídny hardcore. Celé to bolo tak perfektne robené, tie šialené nápady, súvislosti, a to obrovské množstvo poloskrytých a vtipných detailov. No, autor vie a očividne má naštudované. A tiež očividne bol vo (Valaskej) Dubovej (sorry, ale ten plagát "poľské stravné lístky neberieme" či "Užej to dozť vižraté", to už bolo aj na mňa moc, fakt famózne). Zakončím jedným z jeho najväčších múdrostí, o Štefánikovi: „Bol tieš vážnivý hvezdár a porozovanie nedoziahnuteľnýhc svätov asi zpôsobilo, žemu neprižla ako úplná blbozť, žebi Češi a Slopáci mali vlaztný štád.“

laepus
25.04.2023 5 z 5

Tohle je ještě dokonalejší než v češtině. Jasně, nějaké dějiny se prolínají, někdy se to už opakuje, ale to vůbec nevadí. Zkomolená hornouherština je prostě boží.

Vidlička
06.01.2022 4 z 5

Než jsem vzala český i slovenský Oprásgy do ruky, myslela jsem, že jde jen o vtipnej dějepis s pokroucenejma slovama pro děcka, ó, jak jsem se mýlila! Když je někdo chytrej, vtipnej a umí československy, dá se s pár přesmyčkama dělat velká sranda! Zatím tohle byla moje druhá, jednu hvězdičku oproti český pětce ubírám, ale i tak tleskám a směju se ještě teď!

Listopadové knižní novinky (12. - 18.11.)

12.11.2018

Kniha Oprásgy slovenckej historje – Nádorná enciglopédia v seznamech