Nikde není řečeno přehled

Nikde není řečeno https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398889/bmid_nikde-neni-receno-fVm-398889.jpg 4 39 39

Jedním z klíčových témat nové sbírky Petra Hrušky je ocitání. Ti, kdo v jeho básních žijí, se neustále ocitají v nečekaných situacích a na rozmanitých místech v jakémsi typicky hruškovském neklidu, náhle zbaveni vědomí stability. Svět se s nimi kymácí jako na lodi, což je opakovaný motiv jeho básní, které v této sbírce častěji než dřív překračují práh domova. Ono ocitání však skrývá i řadu dalších významů. Především předestírá znejisťující otázky citu a citového prožívání jednoho člověka druhým. A nad tímto vratkým počínáním pochybujících lidí bez přestání rostou obří konstrukce hal a jiných monster naší doby, v tragikomickém úsilí udržet svět pohromadě… Básně různých odstínů, podivná torza připomínající útržky z pravěkých hliněných destiček. Právě zde zkáza času vytvořila nové, úchvatné básně. Nepokojně komponovaná sbírka o nepokoji dneška.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nikde není řečeno. Přihlašte se a napište ho.

matej.kulistak
25.03.2024 4 z 5

Cítím stále stejné autorovy silné stránky: odvaha při volbě témat i slov a skvělé nápady.
A taky stejné slabiny: pokulhávající jazykové provedení a nesourodost sbírky jako celku. I když ta mi tady vlastně až tak nevadí. Jednak knihu krásně sceluje její nádherná vnější stránka, jednak se to hodí k ústřednímu motivu nečitelných hliněných desek. Které ovšem (opět) jako by se zbytkem textů nesouvisely.

JitrniPoutnik
17.02.2022 5 z 5

-.- stručné, obyčejné, melancholické, barevné, šedé

Phoenixx
20.11.2019 4 z 5

Uchvátila mě v prvé řadě obálka, ale obsah taky krásný.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Nikde není řečeno v seznamech

v Právě čtených1x

Petr Hruška