Neobývateľná Zem přehled

Neobývateľná Zem https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418113/bmid_neobyvatelna-zem-h57-418113.jpg 4 62 62

Život po oteplení Je to horšie, oveľa horšie, ako si myslíte. Pomalosť zmeny klímy je rozprávka, zrejme rovnako zhubná ako tá, podľa ktorej sa klíma vôbec nemení. Ak vaša úzkosť pramení len zo strachu z narastajúcej hladiny morí, je to sotva vrchol ľadovca hrôz, ktoré už možno počas svojho života zažijú dnešní tínedžeri. Dnešné vlny horúčav a lesné požiare sú len predohrou k zmenám, ktoré nastanú. A prichádzajú rýchlo. Bez revolúcie v spôsobe života miliárd ľudí sa niektoré časti Zeme môžu do konca tohto storočia stať neobývateľnými a iné hrozivo nehostinnými. Na svojej ceste do blízkej budúcnosti David Wallace-Wells predstavuje klimatické pohromy, ktoré nás čakajú a zmenia podobu sveta. Zároveň však otepľovanie planéty zmení aj našu politiku, kultúru, vzťah k technológiám a pohľad na históriu. Zmena klímy zasiahne všetko a pretvorí každý aspekt ľudského života. Neobývateľná Zem je meditáciou nad devastáciou, ktorú sme sami spôsobili, a zároveň plamennou výzvou do boja. Viac ako polovicu uhlíka vypusteného do atmosféry sme vyprodukovali v uplynulých troch desaťročiach. Znamená to, že ak sme planétu priviedli na pokraj klimatickej katastrofy počas jednej generácie, zodpovednosť za to, aby sme sa jej vyhli, má tiež len jedna generácia. Všetci ju poznáme. Je to naša generácia.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Premedia

The Uninhabitable Earth: Life After Warming , 2019

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Neobývateľná Zem. Přihlašte se a napište ho.

iskovsky
15.03.2023 3 z 5

Zem neprosí o milosť... len stratila s nami trpezlivosť a tak sa rozhodla, že sa nás zbaví...

Jenny46
19.07.2022 3 z 5

Poslouchala jsem radioknihu je rozdělena na 14 dílu čte Igor Dostálek zajímavé až děsivé, pravděpodobný vývoj naší planety a reakcí naší společnosti čerpal ze stovky analýz, článků a rozhovoru ...

Přestože říká, že úplně zastavit klimatickou změnu už nemůžeme, měli bychom se podle něj snažit změnit své životy tak, abychom její dopady zmenšili na nejmenší možnou úroveň.

Deia
05.09.2021 3 z 5

Myslela som si, že táto kniha sa mi bude veľmi páčiť, námet je veľmi zaujímavý, ale bohužiaľ, som sa zmýlila.
Kniha je v podstate rozdelená do dvoch častí. Prvá, Prvky chaosu, mi prišla celkom zaujímavá. Autor popisuje, čo všetko sa so zvyšovaním teploty bude na Zemi zhoršovať. Pribudne viac smrtí z horúčav, hlad, bude nedostatok vody, dôjde k zvyšovaniu hladiny oceánov, k ekonomickému kolapsu... Táto časť ma celkom bavila. Síce sú to iba opisované situácie, ku ktorým môže dôjsť, keď sa priemerná teplota zvýši o 2°C, 4°C, 6°C..., bez nejakých riešení, ale sú opisované dosť dramaticky a verím, že ľudia sa nad tým zamyslia (keď si to teda prečítajú). Niektoré scenáre mi síce prišli nereálne, ale niektoré, rovnako hrozivé, sa už dejú – kontinenty sú sužované požiarmi, teploty v lete stúpajú, ľadovce sa topia... a je skutočne najvyšší čas, aby sme s tým niečo robili. Ako jedinci toho ale nemôžme spraviť veľmi veľa (na čo autor dosť často poukazuje), ale myslím, že v takejto situácii sa každá snaha počíta.
Druhá časť sa volá Klimatický kaleidoskop a úprimne, už ani neviem o čom bola. Túto časť som skutočne pretrpela, bolo v nej príliš veľa omáčky, málo pre mňa zaujímavých informácií a táto časť vo mne nezanechala skutočne nič. Rozhodne som ale rada, že som sa ku knihe dostala, síce si myslím, že na túto tému sú aj lepšie knihy (napríklad Život na našej planéte od pána Attenborougha), ale v tejto situácii je každá takáto kniha dobrá. Rozhodne zdvíha varovný prst a ukazuje nám, ako rýchlo sa ľudstvo rúti do záhuby a že už včera bolo na záchranu neskoro.

Knižní novinky (36. týden)

30.08.2020

Knižní novinky (35. týden)

25.08.2019

(...) budoucnost je nevyhnutelná. To, co může znít jako stoická moudrost, je často omluvou pro lhostejnost.

Kniha Neobývateľná Zem v seznamech

v Právě čtených3x