Na odstřel přehled

Na odstřel https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469716/bmid_na-odstrel-TG1-469716.jpg 3 53 53

Marek a Tom se setkávají náhodou – Marek je svědkem poněkud cynické hry „na odstřel“, v níž je Tom šampionem. Ačkoli jsou ze sociálně odlišných rodin, brzy zjistí, že mají ledacos společného: oba jsou jedináčci, co se snaží vypadat sebejistěji a zkušeněji, než ve skutečnosti jsou. A oba mají silnou vazbu na své otce, ve kterých vidí ty pravé mužské vzory. Jenže nic není tak dokonalé, jak se na první pohled zdá. Markův otec přichází o práci, propadá sebelítosti, rodina se rozpadá a Marek se zavěsí na svého o pár let staršího kamaráda z bohatých kruhů, který ho uvede do oslnivého světa svých ještě starších přátel; do světa nočních klubů, alkoholu, drog a holek, které Marka ochotně zasvětí. Pak i Tom začne pomalu zjišťovat, že ani jeho otec není tím pravým mužským vzorem, za jakého ho považoval. Dramatický, filmově vyprávěný příběh směřuje do tragického finále: Kdo je na odstřel?... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Na odstřel. Přihlašte se a napište ho.

Penicuik333
18.07.2023 2 z 5

Mno, knihu jsem dočetla a chvílemi mě zajímala, ale zároveň i stvala. Zapletky deus ex machina, slova jako přikejvnout nebo nalíhat a spousta rysů YA romanku a la Lenka Lanczová nebo Stanislav Rudolf. Nicméně nepovazuju to za úplnou ztrátu času.

Ulala
29.06.2023 4 z 5

Po knize Na odstřel jsem sáhla, protože jsem byla zvědavá na příběh oceněný Literární cenou KK. Při hodnocení knihy sama pro sebe jsem byla tak trochu v rozpacích. Snaha autora ve věku 60+ popsat myšlenkové pochody puberťáků asi dopadla docela dobře. Základem však byly vztahy k rodičům, známým, přátelům, dívkám - a ty se vzhledem k současnému životnímu stylu docela autorovi povedly vystihnout. V jednom momentě jsem už měla skoro otevřenou další knihu a k této, že se vrátím později, nakonec jsem to ustála a musím říct, že to nebylo špatné. Není to počin století, ale špatné to nebylo. Dávám 4 *, ale myslím tím 3 a půl.

Inka063
18.05.2023 3 z 5

Po jednotlivých kapitolách střídavé výpovědi Marka a Toma. Mnohdy úplně totožné. Zřejmě to mělo dokládat, že kluci mají na danou věc shodný pohled a jsou skutečnými kamarády. Možná i jo - oba jedináčci, oba nakonec sami, byť z normálních rodin, sami se svými starostmi a problémy v době, kdy nejsou ani dětmi, ani dospělými. A tak hledají, kam by mohli utéct, kde by byli uznávaní...
Psáno jazykem dospívajících kluků, což je dobře, spisovná čeština by určitě nebyla věrohodná a autentická.
Poměrně předvídatelné řetězení událostí a vyústění. Ale tak to zkrátka bohužel opravdu bývá. Připadá mi to jako takový poučný materiál na diskuze do devátých tříd ZŠ. Možná by přečtení neuškodilo i některým rodičům. Ale neříkám, že se to nedalo, naopak, četlo se to dobře.

Nová kniha M. Cajthamla Na odstřel získala prestižní Literární cenu Knižního klubu 2018

05.09.2018

Ocenění knihy (1)