Mladý Dônč přehled

Mladý Dônč
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163856/mlady-d-nc-163856.jpg 4 49 49

Dalšie vydanie Pišťankových poviedok Debutant, Mladý Dônč, Muzika, doplnené o poviedku Čas, pôvodne publikovanú v zborníku literárnej súťaže Poviedka ´96. (Pod názvom Mladý Dônč 2. vydanie.)

Novely Literatura slovenská
Vydáno: , KK Bagala (Koloman Kertész Bagala)

Mladý Dônč , 1993

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mladý Dônč. Přihlašte se a napište ho.

LittleAndy
10.02.2024 5 z 5

Súbor výborných poviedok a noviel, ktoré zachytávajú existenciálne problémy, určité spôsoby života či fungovanie počas bývalého režimu. Najviac ma oslovila práve titulná novela Mladý Dônč, ktorá sa akoby odohrávala kdesi v inom časopriestore, lebo hoci bola jasne zasadená na Slovensku, určité postavy, prvky a okolnosti mystifikovali tento priestor niekedy až na nepoznanie. Nízky intelekt, bezperspektívna manuálna práca vo fabrike, samotný život a ekosystém fabriky, a to málo potešenia z ťažko zarobených peňazí v Meste s veľkým M. Toto všetko spôsobilo, že Mladý Dônč je nielen karikatúrou dedinského človeka, ale aj hlbokou sondou do zmyslu samotnej existencie.
Novela Muzika sa zase držala viac pri zemi a ponúkla celkom vierohodný obraz o živote počas bývalého režimu. Bolo zábavné sledovať osudy postáv a komické situácie, do ktorých sa dostávali (Fasinger!). Verím však, že túto novelu ocenia najmä tí, ktorí si týmto obdobím sami prešli. Nechýba ani pointa a ďalšie múdrosti do života zaobalené do štylisticky vyšperkovaného jazyka, ktorý sa číta sám.
Mladý Dônč – to je spojenie humoru so životnými pravdami, filozofickými otázkami, ľudskou psychikou, a zároveň historický pohľad do inej, nie tak vzdialenej éry.

mysa.cek
06.02.2024 5 z 5

skvelý exkurz do šedi socialistického československa a neradostnej slovenskej reality, so značnou nadsázkou a iróniou.
môj prvý Pišťanek, teším sa na ďalšie kúsky!

DjLuko
30.01.2024 4 z 5

Bol som trochu rozpačitý z prvej poviedky Mladý Dônč, popisujucej slovenský realizmus hladovej doliny. Vadila mi štylizácia plná abnormálne hlúpych, zdegenerovaných postáv a samoúčelného násilia, vrátane absurdného množstva vrážd a pracovných úmrtí. Podľa Pišťanka majú zjavne Slovenské hladové doliny a prevádzky v nich väčšie množstvo denných úmrtí než koncentračné tábory a kolegovia sa pri nedostatočných výplatách neváhajú v spánku navzájom podrezávať kvôli pár korunám k dobru. Nie že by Pišťanek nebol skvelý rozprávač, iba mi táto miera brakového násilia prišla vzhľadom k sociálnej téme prehnaná. Zvyšné 4 poviedky už ale akoby kopali inú ligu, Pišťanek sa v nich (narozdiel od poviedky prvej ako i svojej prvotiny Rivers of Babylon) len nerýpe v hnuse ale i sleduje skutočne zaujímavé postavy, oplyvajúce inými emóciami ako len sebeckým pudom sebazáchovy, často i inteligentné a empatické. V týchto je už značne dôslednejší, opatrnejší a hoci si stále drží svoju večne cynickú poetiku, ukazuje tu, že vlastne ľudstvo ako také ne-nenávidí, ale ho i chápe. Zvyšné poviedky ma teda prekvapili svojou civilnosťou, boli kreatívne, srdečné, milé a najmä kvalitne napísané.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Mladý Dônč v seznamech

v dalších seznamech2x