Kozáci přehled

Kozáci
https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60829/kozaci-60829.jpg 3 7 7

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kozáci. Přihlašte se a napište ho.

vvikingg
18.08.2022 2 z 5

Maurice Hindus působil za války jako válečný dopisovatel New York Herald Tribune , začátek knihy a povídání o slavných kozácích, spíše lapkové a loupežníci Taras Bulba, Stěnka Razim, atd. celkem šlo něco jsem se dověděl z historie, zajímavá byla i kapitola o Kateřině Veliké jak zrušila kozáckou republiku na Dněpru roku1775 vzpomněla si na Petra Velikého, kterého kozáci v bitvě na Poltavě zradili a přidali se ke švédskému králi Karlovi XII. ke zrušení ji vedla i vzpoura kozáka Pugačeva, který se vydával za zavražděného cara Petra III, manžela Kateřiny Veliké, kterému by byl podobný. Pugačevova vzpoura byla potlačena Pugačev 1775 popraven. Tehdejší mínění o kozácích nebylo valné,, jsou to zloději, neuznávají rodinu, vlastnictví ani stát. Druhá část je nezáživná glorifikace ,, rudých kozáků na Kubáni,, o těch zlých ,, bílých,, není zmínka přitom jich v německé armádě bojovalo přes 200 tisíc

braunerova
03.03.2019 1 z 5

V literatuře faktu bych čekal více faktů a méně ideologie. Celá kniha je oslavou kozáků-revolucionářů, ovšem s vyjímkou těch, kteří bojovali proti bolševikům. A tak po Jermakovi, který v 16. století dobyl Sibiř, následují kapitoly o Tarasu Bulbovi, Razinovi, Pugačevovi a Kočubejovi. Nazývat tyhle lupiče a hrdlořezi "průkopníky a křižáky lidové demokracie" vyžaduje hodně velkou fantazii. Zajímavá také byla teorie, že Sovětský svaz vyhrál 2.sv. válku díky Jermakovi, protože bylo kam ustupovat.
Druhou část knihy tvoří nepříliš zajímavé vyprávění o Kubáni za 2.sv.války, to už jsem jen prolistoval.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Kozáci v seznamech

kozáci