Johnnymu dali pušku přehled

Johnnymu dali pušku
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252361/mid_johnnymu-dali-pusku-252361.png 5 147 147

Dej knihy sa odohráva v mysli vojaka, dokaličeného úlomkami míny v poslednom mesiaci 1. svetovej vojny, postupne sa preberá z bezvedomia a medzi spomienkami na detstvo, rodičov, lásku a prácu postupne zisťuje, že nemá nič, čím by dal najavo, že žije, že myslí. Príznačná a otrasná je scéna, keď nehybnému, nevidomému torzu odovzdávajú medailu, vojenské vyznamenanie. Úbožiak Johnny je však naozaj hrdina. Nie tým, že vzorne vykonával rozkazy tých, čo ho do vojny nahnali, ale tým, že sa vzbúril a že v strašnom utrpení našiel spôsob, ako bojovať, keď už nie za svoje šťastie, tak aspoň za pokojný život iných. Prvé vydanie. Cena knihy v čase vydania: 17 Kčs.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Pravda

Johnny Got His Gun , 1939

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Johnnymu dali pušku. Přihlašte se a napište ho.

Hobo
27.05.2024 5 z 5

Jeden z nejvýmluvnějších protiválečných románů. Kolik takových obdobných Johnnů dodnes vzniká a trpí?

vinnetou500
13.02.2024 4 z 5

Za mě jedním slovem síla. Nejvýmluvnější je za mě celá kapitola X.

"Když se začínají hýbat armády, vlají prapory a ozývají se hesla, dej si pozor, kamaráde, protože v ohni nejsou tvoje kaštany. Bojuješ jen za slova a obchod, který uzavíráš, není čestnou výměnou tvého života za něco lepšího. Jednáš sice šlechetně, ale tebe zabijí, to, za co jsi dal svůj život, nepřinese nic dobrého tobě a asi nikomu jinému."

ber-tram
13.02.2023 3 z 5

Smutně naštvaná, něžná i lomcující píseň One, kterou Metallica ztvárnila v prvním videoklipu, v němž jsou záběry z filmu natočeného podle této knihy, je mi opět o něco bližší a srozumitelnější. Ale že bych kvůli písničkám musel číst knížky…?
Třeba pasáže o chození na ryby, trávení Vánoc aj. okénka z dětství, jsou tuctové, až nudné. Ale na co má také dvacetileté ležící torzo vzpomínat. Zato vzteklý obžalobný protest v kapitole X (str. 86 – 93) nemá chybu! 4/23

Vychází Jenom nestvůra, Jako stín a další knižní novinky (40. týden)

02.10.2022

Ocenění knihy (1)

1939 - National Book Award (Most Original Book)

Kniha Johnnymu dali pušku v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech2x