Ježiš Nazaretský – Druhý diel přehled

Ježiš Nazaretský – Druhý diel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473679/mid_jezis-nazaretsky-druhy-diel-HVh-473679.jpeg 5 17 17

Ježíš Nazaretský série

< 2. díl >

Nie je to zvláštne, že vyše osemdesiatročný univerzitný profesor, vynikajúci teológ, biskup, ktorý sa stal pápežom, dokáže sám sebe položiť otázku, kto je vlastne Ježiš Nazaretský? Zvedavosť a záujem, s ktorým si túto otázku kladie, je fascinujúca. Na stránkach druhého dielu svojej knihy sleduje udalosti od chvíle, keď Ježiš sediaci na oslovi vstupuje do Jeruzalema, kde ho zatknú, zabijú a kde tri dni po svojej smrti príde medzi zdrvených uče­níkov a pozdraví ich slovami: „Pokoj vám.“ Pápežova otázka, kto je vlastne tento muž, je zvláštna. Odpovede, ktoré nachádza, stoja určite za prečítanie. Ako hovorí autor: „Hoci vždy bude možné diskutovať o jednotlivých detailoch, nádejam sa, že som mal možnosť priblížiť sa k postave nášho Pána spôsobom užitočným pre všetkých čitateľov, ktorí sa chcú stretnúť s Ježišom a uveriť mu.“ Veríme, že vydanie prekladu tohto významného diela naplní autorom zamýšľaný cieľ aj u nás.... celý text

Literatura světová Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Dobrá kniha
Originální název:

Jesus von Nazareth. Zweiter Teil , 2011


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ježiš Nazaretský – Druhý diel. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (5)

Emik87
23.02.2024 5 z 5

Skvělé pokračování tohoto Benediktova díla. Doporučuju. Úžasné.

LordByron
10.04.2023

Sám by som si tú knihu pravdaže nekúpil, ale keďže už bola doma tak som ju trochu čekol.
Ježiš ma zaújma ako historická osoba a je fakt, že (keďže evanjeliá boli písané v inej dobe) interpretáciu je dakedy čítať lepšie.
Samozrejme pápež prezentuje ortodoxnú pravovernú verziu na všetko, určite je vzdelaný a neni to zasa ani vyložene nezaujmavé.
A dáva občas najavo svoje názory ako že pravda má byť absolútna a že (a to som bol prekvapený) naboženské má byť oddelené od politického.
Zaujmal ma jeho opis Piláta a židovských velkňazov. Opisuje ich presne ako v Gibsonovom filme : ).
S čím sa rád stitožním aj keď mám aj isté protiargumenty ale skôr s tým súhlasím.


mirektrubak
30.08.2022 5 z 5

„Kdo vlastně o sobě smí říkat, že se povznesl nad ‚průměr‘ cesty deseti přikázání, takříkajíc je nechal za sebou jako samozřejmost a teď se pohybuje na výšinách cest ‚nového zákona‘? Ne, skutečná novost nového přikázání nemůže spočívat ve výši morálního výkonu. Tím podstatným u těchto slov není apel na maximální výkon, ale nová základna bytí, která nám je darována. To nové může pocházet pouze z daru spolubytí s Kristem a bytí v něm, v Kristu.“

Zdá se mi, že výchozí bod druhého dílu Ježíšova životopisu najdeme už v první části, konkrétně ve známých Ježíšových antitezích, ve kterých staví do zvláštního rozporu Starý a Nový zákon (jsou to pasáže z Mt 5,21-48: celkem šestkrát řečené teze „slyšeli jste, že bylo řečeno otcům“ a antiteze „já však vám pravím“). Vytváří se tím zvláštní argumentační napětí, kdy se zdánlivě obě části Písma dostávají do antipodického postavení, přestože se na mnoha jiných místech zdůrazňuje kontinuita a nerozdílnost obou Zákonů.
Kardinál Ratzinger s tímto bipolárním paradoxem (jedním z mnoha, na které při diskurzivním prozkoumávání víry narážíme) výborně pracuje, když ukazuje, jak je nový evangelijní zákon opravdu radikálně nový, ale jak je zároveň neoddělitelný od Starého zákona, jak ho naplňuje a uskutečňuje.
Tím novým zákonem není Nový zákon jako literární dílo (kniha, která má zde v DK svůj ISBN a lze ji komentovat a hodnotit), ale je jím samotný Kristus jako naplnění a ztělesnění Zákona (proto mluví v Písmu jako ten, kdo má moc; a proto také působí takové pohoršení u Židů), který působí na věřící v milosti Ducha svatého skrze víru v Něj. Starý zákon neruší, ale zjemňuje ho – cílem nového evangelijního zákona pak je, aby se podle jeho ducha žilo, nejde tedy jen o výčet hříchů a vyvarování se jich, ale má se žít láska. To zní srozumitelně a jednoduše, ale snadný úkol to není, protože nároky to klade značné (milovat bližního jako sebe, a dokonce milovat i svého nepřítele!?). Ale je to právě Boží milost, která nám na té cestě notně pomáhá.

Pro mě byl tento díl trilogie o Ježíši zvlášť zajímavý, protože v něm emeritní papež klade důraz na teologické metody, které mi nejsou zvlášť blízké (možná bych řekl, že mi jsou skoro až podezřelé ;-). Jde o důraz na doslovnou návaznost Kristova příběhu na starozákonní předobrazy (tzv. christologická relektura) a upřednostňování kanonické exegeze na úkor historicko-kritické metody kontroly pramenů. To jsou dva způsoby objevování Krista, které jsou zcela legitimní, ale u kterých mám často pocit, že se přehnaně zdůrazňují a ve jménu oddané zbožnosti zatemňují naši schopnost skutečně pravdivého hledání Boží tváře. Způsob, jakým kardinál Ratzinger s těmito výkladovými prostředky pracuje, poopravil moje nahlížení na ně; z toho jsem měl radost, protože tím odboural část mých předsudků a pomohl mi být zase trochu otevřenější pro vnímání Božího slova.

Koukám se na předchozí dva odstavce a mám pocit, že jsem to celé napsal strašně složitě, až nesrozumitelně! No, mazat už to nebudu, ale chci důrazně dodat, že druhý díl Ježíšova životopisu není žádná komplikovaná a od života odtržená věrouka, ale zapálené povídání o Ježíšovi, které přivádí čtenáře k tomu, aby promýšlel ve světle Nazaretského svoje vlastní žití a své vlastní situace. S důrazem na to, jak Kristův příklad tiché věrnosti a oddanosti skrze jeho následování a napodobování prosvětluje naše vlastní introspekce i interakce! Jak nás to dokáže proměňovat a činit lepšími – nejen lepšími teology, ale hlavně lepšími lidmi!

„Není právě toto božský způsob? Nepřemáhat vnější mocí, ale dávat svobodu, darovat lásku a probouzet? Když se nad tím dobře zamyslíme, není to, co se zdá být tak malé, tím vpravdě velkým? Nevychází od Ježíše po staletí sílící světelná stopa, která nemohla vzejít od pouhého člověka a již do světa skutečně prosvěcuje Boží světlo? Nalezlo by kázání apoštolů víru a dokázalo by vytvořit celosvětové společenství, i kdyby v něm nepůsobila síla pravdy?“

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Ježiš Nazaretský – Druhý diel v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených23x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených4x
v Knihotéce20x
v Chystám se číst7x
v Chci si koupit2x