Já se vrátím přehled

Já se vrátím
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301659/bmid_ja-se-vratim-clj-301659.jpg 4 27 27

Podivínská matka, po lásce prahnoucí syn a touha lehce umřít. Po letech chladu a odmítání se osmadevadesátiletá matka otevře svému synovi romanopisci. Dovolí mu, aby sepsal její životní příběh — pod podmínkou, že jí pomůže k odchodu. Dodrží oba svůj slib? A mohou si důvěřovat? Kdo je vlastně ta svérázná žena zamykající minulost do staré truhly? Jako selská dcerka brabantského statkáře se ke zděšení své protestantské rodiny provdala za indonéského vojáka koloniální armády a odjela s ním na druhý konec světa. Po válce se do Nizozemska vrátila — bez manžela, zato se třemi dcerami a bez prostředků, těhotná s novým mužem a poznamenaná léty utrpení v japonském koncentračním táboře. Válka ji ovšem pronásledovat nepřestala, vtělila se do šílenství jejího muže, spisovatelova otce. Teprve dědictví po zámožné tetě jí dalo naději na nový, lepší život. Vzájemná jízlivost, bizarní monology, zamlčená tajemství. Syn zoufalý z nepřehledné směsice pravdy a lží nad matkou čas od času láme hůl. Ale stejně se k ní vždy znovu vrací… Román Já se vrátím je tragikomedií o odtažité, leč fascinující matce, po lásce toužícím synovi a napínavé hře, kterou spolu hrají. ----- Příběh autora a jeho matky je zároveň příběhem dvou nizozemských generací dvacátého století. Vyznačuje se kontrastem mezi lícením bouřlivých válečných událostí a poklidným životem syna-spisovatele, který dlouho nemel ani tušení, jak velké utrpení jeho matka prožila. - NU.nl Ona se doznává k věcem, jež tajila po celá desetiletí, on si uvědomuje, že jejich rozhovory mají hodně společného s psychoanalýzou — i ta jde až na dřeň v naději, že odhalí, proč se kdysi všechno pokazilo. Román Já se vrátím je psychoterapií bez terapeuta, vyprávěním o omylnosti, dědičné zátěži a v neposlední řadě o propojenosti jazyka a těla. - porota Libris Literatuur Prijs... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Já se vrátím. Přihlašte se a napište ho.

Jirinamac
03.09.2017 3 z 5

Nevím jestli se mi knížka líbila, je to takové páté přes deváté. Nemohla jsem se do ní začíst a několikrát jí chtěla nechat nedočtenou. Vrtochy staré paní a dospělého syna, minulost a součastnost, vzpomínky a představy.

veru_nedvedova
10.02.2017 4 z 5

Kniha, která vás nutí přemýšlet.
Zamyslet se nad svým životem. Nad tím koho milujeme a už tu dlouho nebude, nebo už nadobro odešel.

Márinka
10.02.2017 4 z 5

Zlo plodí zlo. Utrpení plodí utrpení. Člověk, obzvláště pak matka, musí být velmi silný, aby dokázal zapomenout na minulé útrapy a nepřenášet je do budoucnosti na své potomky. Někdy se to podaří až na konci života. Někdy...
Tento autobiografický, o to silnější, příběh asi ocení pouze náročnější čtenáři. Přesto si myslím, že by jej mělo číst co nejvíce "matek" i "dětí". Mnohé, co sami nedokážeme vyslovit, se můžeme dovědět právě v něm.
Tomu, koho zajímají mezigenerační vztahy, doporučuji (ne tak chmurnou) knihu Jiřiny Šiklové Deník staré paní http://www.databazeknih.cz/knihy/denik-stare-pani-5907, případně velmi zábavné Babky na divoko Mileny Holcové http://www.databazeknih.cz/knihy/babky-na-divoko-5170

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Já se vrátím v seznamech

v dalších seznamech2x

Autorovy knížky