Historia Magistra I Od pravěku k vrcholům středověku přehled

Historia Magistra I Od pravěku k vrcholům středověku https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346239/mid_historia-magistra-i-od-praveku-k-vr-H9S-346239.jpg 5 1 1

Krátké úryvky ze stěžejních děl světového písemnictví jsou ukázkami uměleckého projevu a zároveň dokumenty kulturního života lidstva od mezopotámských památek sumerského období (počínaje hymnem na boha vzduchu Enlila) až po slovesné skladby lucemburských Čech, práce Karla IV. i žákovské písně. Pořadatelé začlenili do souboru dějinných dokladů vedle těch tradičních i mnohé méně známé a jinak dosud česky nedostupné.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Historia Magistra I Od pravěku k vrcholům středověku. Přihlašte se a napište ho.

xulij01
25.07.2022 5 z 5

Knížka obsahuje krátké úryvky literárních děl od pravěku až k vrcholům středověku. Úryvky nejsou opravdu příliš dlouhé (vzhledem k časovému období, které knížka vymezuje, to ani jinak být nemůže). Na začátku každé kapitoly je stručně nastíněno období, z které dané úryvky pocházejí. Například kapitola Mezi Eufratem a Tigridem začíná textem:

„Mezopotámie nikdy neexistovala jako stát, a přesto se pojmenování vžilo natolik, že i my ho používáme pro označení jednoho z nejstarších údobí lidské historie. Období označené pod pojmem „mezopotámské“ je časově velmi rozsáhlé, zahrnuje zhruba dva tisíce let…“

Ke každému úryvku jsou připojeny základní informace, například Nářek nad zkázou Uru:

„Veršovaná epicko-lyrická skladba pochází z počátku 2. tisíciletí př. n. l. jako bezprostřední reakce na historickou událost – dobytí a zničení sumerského města Uru r. 2016 př. n. l. Je jedním z posledních zachovaných děl sumerského období. Byla určena ke kultovnímu přednesu a její účinek byl zvyšován rytmickým doprovodem hudebních nástrojů, především bubnů. Obsahuje kolem 400 veršů, rozdělených do nepravidelných slok, spojovaných monotónními refrény.“

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Historia Magistra I Od pravěku k vrcholům středověku v seznamech

Autoři knihy