Gulliverove cesty přehled

Gulliverove cesty
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515857/bmid_gulliverove-cesty-wEM-515857.jpg 4 7 7

Swiftovým najvýznamnejším dielom, ktoré mu prinieslo obrovský úspech a nehynúcu slávu aj v ďalších generáciách, sa stal román Gulliverove cesty. Jeho plný titul mal niekoľko riadkov a začínal sa slovami Cesty do niektorých vzdialených národov sveta od Lemuela Gullivera... Na diele začal pracovať zhruba od rokov 1720 až 1721 a dokončil ho už pred augustom 1725. Skladá sa zo štyroch častí, tzv. kníh. V prvej z nich sa lekár Gulliver vydáva na more a po búrke sa dostáva do krajiny maličkých ľudí, do Liliputu, v druhej sa ocitne v krajine obrov Brobdingnag, v tretej časti príde do krajiny veľkosťou normálnych ľudí Laputa, ktorí však žijú na lietajúcom ostrove a krajinu pod sebou bombardujú v prípade neposlušnosti kameňmi, iní sa zase venujú špekulatívnemu neplodnému výskumu (ako syntetizovať svetlo z uhoriek a pod.) a napokon v štvrtej knihe sa ocitne v krajine (mimochodom, bezmennej), kde vládnu múdre a racionálne sa správajúce kone zvané Hujhnhnmovia a ich podriadení sú divokí a agresívni Jahúovia podobní ľuďom.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Mladé letá

Gulliver's Travels , 1726

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Gulliverove cesty. Přihlašte se a napište ho.

Eve.Z
09.01.2023 4 z 5

Krásná kniha, moc pěkné ilustrace :)

zdenaR
21.06.2019 4 z 5

Knihu jsem četla v dětství (dávná historie), měla jsem ji doma a líbily se mi především ilustrace Cyrila Boudy. Často jsem v ní listovala, četla náhodné úseky a představovala si, jak cestuji dalekými kraji.
Nevím, nakolik by mě oslovila dnes, asi to budu muset zkusit :-)))

Atanone
15.06.2019 5 z 5

Jak jsem na ni mohla zapomenout? Děkuji ArwenAragorn, že mi ji připomněla.
Jedna z knih mého dětství, kterou jsem opakovaně četla a prožívala.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Gulliverove cesty v seznamech