Dostavník do Výmaru přehled

Dostavník do Výmaru https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188475/bmid_dostavnik-do-vymaru-188475.jpg 4 22 22

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dostavník do Výmaru. Přihlašte se a napište ho.

ludek.n
03.11.2022 3 z 5

Tři letní období sedmdesátiletého Johanna Wolfganga Goetha, v nichž největší německý básník prožíval svoje poslední milostné vzplanutí k sedmnáctileté Ulrice von Levetzow, zaznamenal Miroslav Slach ve svém románu Dostavník do Výmaru. Z poloviny historická próza, z poloviny milostná férie stárnoucího umělce, který by tolik chtěl žít, milovat a radovat se, přitom už ale cítí nemilosrdnou a chladnou ruku smrti, má parametry osudovosti. Slach rozehrává salónní romanci, v níž dává promlouvat činům známých a významných osobností, knížetem Metternichem počínaje, slavným básníkem lordem Byronem konče. Vzletný lyrický sloh Slachova opusu útočí na emoce a souzní s dobou, kdy se příběh odehrává. Na druhé straně přísné mantinely a omezené zaměření čistě na milostný vztah Goetha a Ulriky, přistřihuje dílku křídla a do jisté míry jej dělá monotematickým. Je to určitě příjemné čtení, které však asi málokomu zvedne tepovou frekvenci, o zanechání nezapomenutelného dojmu ani nemluvě.

piroušek
12.08.2017

zobrazení doby, společnosti, morálky i důležitosti veřejného mínění, Ulrika obětí vlastní nemohoucnosti vymanit se, z dnešní doby její cit k básníku budí spíše útrpnost než romantické cítění, děj má dynamiku, kniha se dá přečíst, ale pohnutky citu mladé dívky jsou již přežité.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dostavník do Výmaru v seznamech