Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová přehled

Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/524729/bmid_don-pablo-don-pedro-a-vera-lukasova-6532829b3d7ce.jpg 4 119 119

Příběh dospívajícího děvčete v dobách první republiky, jehož romantické sny jsou rozbity prvním krutým životním zážitkem. Kniha zachycuje psychický vývoj dospívající dívky a její zápas o nalezení místa ve společnosti. Autorka dochází k poznání, že bez lásky a přátelství nelze žít. Člověk však musí mít odvahu hledat i za cenu vlastního odříkání, bolesti a často i ztrát.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová. Přihlašte se a napište ho.

marlowe
27.01.2024 4 z 5

Vždycky jsem si myslel, že je to knížka pro děti – z toho je vidět, jak se nevyplatí nedávat ve škole pozor.
Byl jsem dost překvapen, že novelka byla napsána už v roce 1936 (paní Benešová ji dokončila těsně před smrtí), a už vůbec jsem netušil, že je to „příběh o pedofilovi“, tedy že pojednává o tématu – chtělo by se napsat – zcela moderním. Dal jsem zasloužených 80%, protože knížka je to velmi zvláštní, velmi poetická – a velmi nepředvídatelná.
Jinak příběh byl dvakrát zfilmován (v roce 1939 a 1966).
Zajímavé je, že v hlavních rolích (v té verzi z šedesátých let) vystupují už prakticky dospělí herci Klára Jerneková a Jaromír Hanzlík, což je zajímavý posun oproti novele, kde hlavní hrdince je pouze „jedenáct roků a dva měsíce“.

Jessica007
20.01.2024 3 z 5

Tuto novelu jsem četla už dávno v rámci povinné školní četby. Moc mě tehdy nebavila. Jiné knížky v rámci povinné školní četby jsem četla mnohem raději.

Vesmich
26.12.2023 5 z 5

Když jsme to četli na základce, pamatuji si, jak mi lezly na nervy ty balónky. Jakmile jsem si to přečetla jako hodně dlouho dospělá, byla jsem unešená tou úsporností stylu a parádním zachycením vývojového období!

Cizí holka, Kruté povídky a dalších 1 968 eknih zdarma

06.02.2023