Dějiny královského města Kolína nad Labem 2. přehled

Dějiny královského města Kolína nad Labem 2. https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223164/mid_dejiny-kralovskeho-mesta-kolina-nad-M29-223164.jpg 5 1 1

Dějiny královského města Kolína nad Labem je dosud jedinou syntézou dějin města Kolína a dosud nenalezla náhradu v novém zpracování. I pro dnešního badatele a čtenáře je potřebným zdrojem poučení. Autor Vávra (1838 až 1912) čerpal i z pramenů dnes ztracených nebo nezvěstných. A tak i přesto, že poslední vydání vyšlo již více než před 100 lety, zůstává toto dílo v řadě ohledů základní pomůckou, po které musí zájemce o kolínskou historii sáhnout. První díl popisuje období do roku 1816. Druhý díl popisuje období od roku 1816 až do roku 1886.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dějiny královského města Kolína nad Labem 2.. Přihlašte se a napište ho.

wimpzk
28.02.2020 5 z 5

Nejprve jsem si chtěl přečíst první díl, ale v místní knihovně měli k dispozici pouze dvojku, tak jsem se do ní pustil. J. Vávra se zhostil vskutku nelehké práce, zvlášť když uvážíme, že musel pročítat desítky archiválií psaných starou češtinou, případně německy a latinsky. Čtení je to místy nezáživné, ale jen místy. Jinak převládá hutný obsah, autor kromě dějinných události popisuje i majetkové poměry, proměny náboženského vyznání obyvatelstva těsně před a během rekatolizace, nastupující průmyslovou revoluci, spolkovou činnost a dotkne se také historie okolních obcí. Škoda, že dějiny Kolína autor popisuje jen do r. 1888, ale je to logické, autor v té době žil, zemřel r. 1912.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dějiny královského města Kolína nad Labem 2. v seznamech