Dějiny kláštera a města Žďáru na Moravě přehled

Dějiny kláštera a města Žďáru na Moravě https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374039/mid_dejiny-klastera-a-mesta-zdaru-na-mo-Psx-374039.jpg 5 2 2

Jedná se o znovuvydání díla regionálního badatele Bedřicha Brože, v němž zachytil historii žďárského kláštera spjatého s výstavbou města Žďáru a okolních obcí na základě mnoha archivních pramenů. Podrobně uvádí rozkvět kláštera za jednotlivých opatů, ale objektivně uvádí také období, kdy se klášteru dařilo méně. Seznamuje s mecenáši knížecího, královského a šlechtického původu, kteří sehráli podstatnou roli při založení a rozkvětu kláštera, jehož existence trvala déle než 6. století. Stejně jako obyvatel města a okolí i osazenstva kláštera se dotkly válečné události, přírodní pohromy a morové rány. Ty jsou podrobně v knize uváděny. Zajímavě je vykresleno působení kardinála z Dietrichsteina. Zrušení kláštera mělo dopad na obyvatele města a okolí. Nastává nová etapa, která je detailně zachycena až po dobu vydání díla. Zabývá se správou města a okolí, zdravotnictvím, školstvím, společenským životem. Jsou uvedeni jmenovitě majitelé domů, hospodářství, řemesel, polností, domkáři - s číselným označením nemovitostí. Kniha je opatřena jmenným rejstříkem. Obsahuje kresby, rytiny a dnes již historické fotografie.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dějiny kláštera a města Žďáru na Moravě. Přihlašte se a napište ho.

BabaJaga11
24.02.2019 4 z 5

Knížka je ke čtení obtížná, alespoň pro mě byla, ale obsahuje spoustu faktografických údajů, pro které byste jinak museli do archivů. Historie kláštera a města Žďáru nad Sázavou byla velice pohnutá - v době založení odlehlý kraj, těžké živobytí kvůli drsným přírodním podmínkách, okolní hluboké lesy, v nichž nacházeli úkryt váleční zběhové, lupiči a lapkové... Klášter přispěl k rozvoji města, ale i ten byl nejednou vypleněn a mnichové rozprášeni. A když se zrovna kraji vyhnuly války a podobné pohromy, přišla pohroma v podobě nařízení z olomouckého arcibiskupství - například to, že mniši dobře vycházeli s civilním obyvatelstvem, měli tendenci odpouštět chudým různé poplatky a další povinnosti bylo chápáno jako špatné plnění jejich povinností či dokonce odpor vůči vyšším instancím, a obvykle následovala výměna představeného kláštera, či dokonce přesun "vzpurných" mnichů do Vyššího Brodu v jižních Čechách (a díky tomu mniši proslulého cisterciáckého řádu osídlili i vyšší polohy krajiny jižně od Českých Budějovic a podobně jako v okolí Žďáru nad Sázavou, i ve svém novém působišti vystavěli řadu rybníků). Knihu doporučuji všem milovníkům historie, krásného kraje Vysočina i těm, kdo se zajímají o dějiny rybničního hospodaření. Je sice trochu nepřehledná, doporučuji proto při čtení kvůli informacím mít po ruce záložky nebo lepící papírky a příslušná místa si zakládat, ale informace v ní obsažené jsou neocenitelné.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dějiny kláštera a města Žďáru na Moravě v seznamech

Autorovy knížky