Bajky přehled

Bajky https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168082/bmid_bajky-168082.jpg 4 120 120

V předmluvě k prvnímu vydání bajek vykládá La Fontaine svůj záměr: vybral jen pár starověkých historek o zvířatech a oživil je novými rysy, aby je přizpůsobil vkusu současníků, a zejména aby jim skytl mravní naučení, vyplývající z každého příběhu. Zvířata pomáhají básníkovi poučovat člověka. Ezop, Phaedrus, Babrius, Ignatius Magister, bajkáři minulých věků, jsou La Fontainovi vzorem; a přesto z nich v jeho básních zůstala jen holá dějová kostra, všechno ostatní je La Fontainovým duševním majetkem. Odpoutal se od svých předchůdců, našel si vlastní tón, skoro již vynalezl nový literární druh. Co bylo u jeho vzorů chladné a bezduché, jen suše mravoučné, to se teď u La Fontaina stává samou přírodou, žije a vytváří si vlastní vesmír vjemů a citů. Nikdo z klasiků sedmnáctého století nedovedl tak dokonale spojit klasický vkus s moderním cítěním. Staří mistři bajky kladli důraz na morálku, La Fontaine pohlíží na život a lidské slabosti shovívavěji: bajka se u něho z mravoučné lekce proměnila v drama, barvitou satiru a celá soudobá společnost tu vytváří scenérii. Básník má soucit s prostými lidmi, váží si u nich charakteru a přátelství. Jeho filosofie je shovívavá k lidským chybám. Bajkářova díla proto nestárnou, zůstávají předmětem obdivu jedné generace za druhou, ryzím ztělesněním francouzského ducha.... celý text

Literatura světová Příběhy
Vydáno: , Odeon

Fables

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bajky. Přihlašte se a napište ho.

dalia1769
14.10.2023 5 z 5

Geniální nadčasová kniha, ke které se ráda občas vracím a vždy si v ní najdu něco nového k zamyšlení.

Jessica007
14.08.2023 5 z 5

Moc hezké bajky. Jsou nadčasové, trefné, přivedou k zamyšlení.

Josh
01.04.2023 4 z 5

ČVd 12 bajky. Mají trochu milou pohádkovou (ne vždy dopadne vše dobře) a vážnou poučnou (dávej si pozor) stránku, takže je na výběr pro každého, nejen díky rozsahu tohoto vydání. Nemám až tak dobrý vztah k ilustrátorovi (Macha a Šebestovou zvládnu), znám jiná vydání, kde jsou zvířátka hezčí, tak to je malé mínus, ale to nic neříká o obrovské práci malíře.... Nevím ani které bajky jsou autorovy originály a které Ezopovy, ale to je přece jedno, když mají kouzlo vždy:o)

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Bajky v seznamech

v dalších seznamech6x