Bajaja přehled

Bajaja https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400474/bmid_bajaja-87S-400474.jpg 4 24 24

Děti, jejich radosti, drobné smutky, zvídavost, touhu po poznání zachytil V. Holan ve verších o malé Kačence, která žije v jednom z nejkrásnějších koutů Prahy, na Kampě, kde bydlíval abbé Dobrovský, kudy chodíval Neruda i malíř Pinkas. Básník nám ukazuje nejen vlastní dcerku, ale citlivě přibližuje svým čtenářům dětský svět a život malého člověka v rámci jednoho roku, oživuje přitom současnost ještě reminiscencemi na dávné dětství vlastní. Tak kniha jako vroucí obraz lásky k dětem, k životu, k lidem, hovoří nejen k malým čtenářům, jimž je především určena, ale neméně výrazně i k dospělým.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bajaja. Přihlašte se a napište ho.

RonnieSmithx
17.12.2023 4 z 5

"Ty dobré knížky ničí každé zlo."

JanaLenoch
22.03.2023

Odkaz na hru divadla Aldente, kde hrají děti/mladí lidé s Downovým syndromem představení podle této knihy. Řekla bych, že boří řadu stereotypů o lidech s DS, které zmiňuje např. zde v komentářích Sharlay. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10997918455-mimoradne-porady-ct24/219411033270001/ Pro kvalitní informace o lidech s DS doporučuji web www.downsyndrom.cz

Bonda
01.02.2023 5 z 5

Živý obraz lásky mezi otcem a malou dceruškou. Pětiletá dcerka je vylíčena pomocí několika detailů jako zajímavá osobnost s originálním myšlením: její výroky, o kterých některé básně mluví, jsou výrazné a mají sílu. Jiné básně zručně evokují prosté, všední situace s dítětem, situace plné krásy. Jímavá je i úzkost otce během dceřiny nemoci.

Ukázka:

Dneska už půjdeš s maminkou
do parku mezi děti,
které svým křikem do hry zvou
a za obručí letí.

Blíží se jaro… Zlatě je…
Však bude víc než zlatě:
pouť u Svatého Matěje
čeká už, čeká na tě!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Bajaja v seznamech

v dalších seznamech2x