Je tu Felicie

Povídka od: Georges Simenon

Z knihy: Dva plus pět

Komisař Maigret se dostává na předměstí Paříže do nově budované čtvrti, kde v jednom domě byl zavražděn starší usedlý muž přezdívaný Pirát. U něj žila dívka jménem Felicie, která mu dělala službu. Maigret se na Felicii upne a tvrdohlavě se snaží něco zjistit, přestože kolegové vidí šanci hledat jinde. I když dívka nechce nic prozradit, komisař nakonec případ rozmotá i bez její výpovědi.

Originální název:

Félicie est là


Rok vydání originálu: 1942

Komentáře (2)

milary
06.09.2022

Parádní příběh, psychologický komorní "souboj" mezi Maigretem a podivným stvořením jménem Felicie, ženou - dítětem.
Hodně spletité, hodně pomalé, přes to s gradací i napětím, vrcholně atmosférické díky době, prostředí, prostředkům vyšetřování, nespočtu dialogů postav a postaviček.., - jak už to mistr Simenon dokáže.

Maigret tentokrát doslova splývá s dějištěm, identifikuje se s návyky oběti a skrze čím dál preciznější vhled se neochvějně dopracovává k vyřešení případu vraždy.

Poslouchala jsem audioknihu. Myslím, že je to vůbec nejlepší interpretace Maigretových případů panem Vlasákem. A myslím si také, že mi poslech dovolil naplno si vychutnat a zužitkovat veškeré detaily, které příběh nabízí a které bych, při zdánlivě až vleklém tempu vyprávění, při četbě možná ke své škodě netrpělivě míjela, či dokonce přeskočila.

mgeisselreiter
08.06.2014

Nejdřív Maigret hloubá, tápá, hledá, přechází na místě. Se svou buldočí trpělivostí, intuicí a logickým spojováním faktů komisař nakonec rozjíždí akci, při které se vše, do této chvíle nejasné, logicky vysvětlí. Zhruba poslední třetina chytá pěkný spád a rozuzlení je logické, jasné, prosté. Velmi povedená novela, 80%, 8.6.2014.