Zemřel Ray Bradbury, autor vlivných děl science fiction

novinky

06.06.2012 / paulhunter
Zemřel Ray Bradbury, autor vlivných děl science fiction

Ray Bradbury, americký spisovatel science fiction, dnes ráno (6. června 2012) zemřel ve věku 91 let. Bradbury během svého života napsal stovky románů, povídek, her a televizních či filmových scénářů. Mezi jeho nejznámnější díla patří 451 stupňů Fahrenheita (1953), Marťanská kronika (1950) či sbírka Kaleidoskop.

Autorův vnuk, Danny Karapetian, říká: "Ovlivnil mnoho umělců, spisovatelů, učitelů a vědců. Jeho dědictví žije dál ve všech knihách, filmech a divadelních hrách, ale co je důležitější - v myslích a srdcích všech, kteří jeho práce četli. Protože kdo jej četl, jakoby jej znal."

Raymond Douglas Bradbury se narodil roku 1920 v Illinois a během dospívání se s rodinou přestěhoval do Los Angeles. Po třech letech, kdy opustil školu, si vydělával peníze prodejem novin a psaním ve volném čase. Od začátku 40. let 20. století se jeho povídky začaly objevovat v časopisech jako Weird Tales, Astounding Science Fiction a Captain Future. Jeho první dílo s názvem Dark Carnival (Temný karneval) se objevilo roku 1947 a tři roky později si upevnil svou pozici Marťanskou kronikou - sbírkou povídek o matearilistických kolonistech na Marsu. V nejslavnější knize 451 stupňů Fahrenheita, která vyšla v roce 1953, vykresluje obraz budoucí společnosti, ve které jsou zakázány a páleny knihy. Dílo bylo zfilmováno v roce 1966.

Jak již bylo zmíněno, Bradbury napsal několik prací pro film a televizi. Jedná se například o scénář pro film Moby Dick od Johna Hustona, scénář pro televiziní seriál Suspense, Show Alfreda Hitchcocka nebo Twilight Zone.

Zdroj: bbc.co.uk wikipedia.org


Přejít na komentáře (11)