Zemřel Ray Bradbury, autor vlivných děl science fiction

novinky

06.06.2012 / paulhunter
Zemřel Ray Bradbury, autor vlivných děl science fiction

Ray Bradbury, americký spisovatel science fiction, dnes ráno (6. června 2012) zemřel ve věku 91 let. Bradbury během svého života napsal stovky románů, povídek, her a televizních či filmových scénářů. Mezi jeho nejznámnější díla patří 451 stupňů Fahrenheita (1953), Marťanská kronika (1950) či sbírka Kaleidoskop.

Autorův vnuk, Danny Karapetian, říká: "Ovlivnil mnoho umělců, spisovatelů, učitelů a vědců. Jeho dědictví žije dál ve všech knihách, filmech a divadelních hrách, ale co je důležitější - v myslích a srdcích všech, kteří jeho práce četli. Protože kdo jej četl, jakoby jej znal."

Raymond Douglas Bradbury se narodil roku 1920 v Illinois a během dospívání se s rodinou přestěhoval do Los Angeles. Po třech letech, kdy opustil školu, si vydělával peníze prodejem novin a psaním ve volném čase. Od začátku 40. let 20. století se jeho povídky začaly objevovat v časopisech jako Weird Tales, Astounding Science Fiction a Captain Future. Jeho první dílo s názvem Dark Carnival (Temný karneval) se objevilo roku 1947 a tři roky později si upevnil svou pozici Marťanskou kronikou - sbírkou povídek o matearilistických kolonistech na Marsu. V nejslavnější knize 451 stupňů Fahrenheita, která vyšla v roce 1953, vykresluje obraz budoucí společnosti, ve které jsou zakázány a páleny knihy. Dílo bylo zfilmováno v roce 1966.

Jak již bylo zmíněno, Bradbury napsal několik prací pro film a televizi. Jedná se například o scénář pro film Moby Dick od Johna Hustona, scénář pro televiziní seriál Suspense, Show Alfreda Hitchcocka nebo Twilight Zone.

Zdroj:

Komentáře (11)

Daxie L. Jesus
10.05.2013

Lidé odcházejí, jejich ideje zůstávají. REST IN PEACE, DEAR GENIOUS!

Alix
10.06.2012

Člověk odešel, osobnost a legenda zůstávají. Ať odpočívá v pokoji...

HAL
09.06.2012

Arthur C. Clarke, Isaac Asimov, Frank Herbert, Robert A. Heinlein, Stanisław Lem a Ray Bradbury... z největších spisovatelů sci-fi tak už odešli všichni :-(
Ve svém díle pro mne ale zůstanou nesmrtelní navždy.

knihomoli
08.06.2012

Jsme ve světě, ve kterém nepotřebujeme požárníky, kteří pálí knihy. Stačí TV s mnoha programy a internet. Připíjím a užij si to v tom laskavém nebi. Bez té strašně prázdné generace, která nám tady vyrůstá. Díky

Lomax
07.06.2012

Odešla LEGENDA.
Bez nadsázky mohu říci,že zemřel další otec a průkopník fantastického žánru.
Člověk,který svými příběhy upoutal čtenáře na celém světě a sklidil velký potlesk.
Ray Bradbury byl mistr žánru a některého jeho romány či povídky zaslouženě patří do zlatého fondu světové fantastické literatury.
Nebyl to obyčejný spisovatel..........byl to RAY BRADBURY.............MISTR!

elfos
07.06.2012

To je mi líto. Požehnaný věk, a bylo by krásné, kdyby ještě chvíli pobyl.... Ať je mu nebe modré. S díky za všechno.

jhf
07.06.2012

Jeho literatura mne provázela celým životem. Děkuji za to, co všechno mi v životě dal, čím vším mne obohatil a velmi lituji jeho ztráty .Requiescat in pace

cathyblack
06.06.2012

Nechť odpočívá v pokoji a jeho tvorba nechť je čtena a přijímana se stejným (ne-li vyšším) ohlasem. Ono 91 let na Zemi není zrovna málo. RIP!

1