Vyjde kniha, která po světě proslavila Agathu Christie

novinky

29.04.2011 / paulhunter
Vyjde kniha, která po světě proslavila Agathu Christie

Nakladatelství Knižní klub připravilo na květen opravdovou lahůdku pro všechny milovníky kvalitní detektivní literatury. Po dlouhých letech vyjde v reedici kniha, která je častokrát považována za milník žánru a kterou si britská královna zločinu zajistila skutečnou popularitu.

I kdyby Agatha Christie po Vraždě Rogera Ackroyda už nic nenapsala, měla by i tak čestné místo v historii detektivní literatury zajištěno. Na první pohled se jedná o běžnou detektivku, odehrávající se v poklidném městečku, s mistrovsky vylíčenými postavami. Především díky krásně napsaným postavám by se i bez překvapivého rozuzlení knížka zařadila mezi to nejlepší od Agathy Christie. Vražda Rogera Ackoyda však otřásá v základech některými silně konvenčními (a v tehdejší době bezpodmínečně respektovanými) pravidly detektivních příběhů a na dlouhou dobu se stala zdrojem značných názorových střetů mezi čtenáři, spisovateli a znalci. Jeden tábor byl nadšen, druhý šokován a provolával hanbu. Na stranu Christie se však postavili členové Detektivního klubu, proti jehož pravidlům se Agatha prohřešila a z něhož byla za svůj prohřešek vyloučena. Odpůrci tvrdili, že knížka je jeden obrovský podvod. Když si ji však pozorně přečtete, zjistíte, že pravdu nemají, a naopak oceníte, jak se se zápletkou královna detektivek geniálně vypořádala.

O častých výtkách k samotnému románu napsala Agatha Christie ve své autobiografii toto: ,,Spousta lidí říká, že Vražda Rogera Ackroyda je podfuk; ale když si ji přečtou pozorně, uvidí, že se mýlí. Drobné časové nesrovnalosti, které tam musí být, jsou vždy krásně zahaleny nejednoznačnou větou.“

Vražda Rogera Ackroyda vyšla poprvé v létě 1926 jako autorčin šestý román a jako třetí, ve kterém vystupoval Hercule Poirot. Původně bylo plánováno, že se bude jednat o poslední Poirotův román, zcela nečekaný úspěch však autorku přinutil k psaní dalších „poirotovek“, jejichž počet se zastavil až na čísle 33.

Oficiální anotace: Paní Ferrarsová byla nalezena mrtvá. Nikdo v King‘s Abbot nepochybuje, že šlo o sebevraždu kvůli výčitkám svědomí. Proč si však sáhla na život, právě když se měla vdát za bohatého a žádoucího Rogera Ackroyda? Den nato pozve Ackroyd na večeři do svého sídla Fernly Park místního doktora Jamese Shepparda a svěří se mu s tajemstvím paní Ferrarsové, kterou někdo z místních vydíral. Po návratu domů je Sheppard přivolán zpět do Fernly, kde nalezne Ackroyda s dýkou v zádech… Slavný Belgičan Hercule Poirot odhaluje pachatele vraždy v jedné z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších detektivek všech dob.

Novinku napsal uživatel pistalka

Použité zdroje: agatha.cz , knizniweb.cz , wikipedia.org
Encyklopedie Agathy Christie (Knižní klub, 2007)

Komentáře (1)

paulhunter
30.04.2011

Určitě si přečtu, jen co se mi dostane do rukou.