Smrtící biologická zbraň by mohla vychýlit rovnováhu na Blízkém východě. Už navždy...

novinky

PR článek, 18.01.2022
Smrtící biologická zbraň by mohla vychýlit rovnováhu  na Blízkém východě. Už navždy...

David Bruns, J. R. Olson: VIRUS PANDORA

Don Riley z Kybernetického velitelství v Pentagonu dostane příležitost řídit nový tým operací CIA. Tvoří ho především tři nadaní námořní důstojníci a analytici, jimž se společně podaří objevit novou teroristickou skupinu zvanou Mahdí, která působí ve výbušném geopolitickém prostředí v povodí Nilu. Jenže k její strategii nepatří sebevražedné bombové atentáty ani nepředvídatelné útoky. Chystá se použít ten nejhorší druh biologické zbraně – virus Pandora se stoprocentní smrtností.
Tým nemá za úkol jen odhalit osobu, která skupinu řídí, ale především musí zabránit tomu, aby nebezpeční teroristé vychýlili z rovnováhy rozložení moci na Blízkém východě a uskutečnili dlouho připravovaný útok na území Íránu.

Ukázka z knihy:
„Můstku, tady bojová místnost, blíží se k nám letadla! Dva rychle se pohybující body s kurzem dva-devět-nula, vzdálenost čtyři a půl kilometru, rychlost čtyři sta uzlů.“
Renner cítil, jak se mu sevřel žaludek, triedrem však neustále sledoval přijíždějící hlídkové čluny. Při zvětšení rozeznával námořníky na jejich palubě.
Letadla a hlídkové čluny? Několikavrstevný útok?
„Volám bojovou místnost. Identifikujte letouny,“ odpověděl Renner.
„Pravděpodobně jde o íránské stíhačky Kowsar, pane. Čas odříznout –“ Důstojník se odmlčel. „Střelba z hlídkového člunu!“
Renner viděl opakující se záblesky, jak jeden z íránských člunů zahájil střelbu. Instinktivně rozkázal:
„Kormidlo vpravo, plnou parou vpřed. Bojová místnosti, odpovězte střelbou z pětipalcového děla.“
Rovnoměrné rány vypálené každé tři sekundy z těžké zbraně Cooka zněly jako metronom.
Jedna z přijíždějících íránských hlídek zmizela v gejzíru vody.
Potom druhá a třetí.
Blížící se rakety svištěly ke Cookovi. Renner uslyšel, jak se do střelby zapojil Phalanx CIWS a přidal se k výstřelům ohlušujícími ránami z šestihlavňových kanonů Gatling chrlících každou sekundu padesát dvacetimilimetrových střel. V pozadí zaslechl burácení otevírajících se věží s kanony ráže .50.
Za necelých devadesát sekund bylo po všem. Semknutá řada hlídkových člunů se rozpadla a po jejich spěšném úniku zbyla jen nesouměrná kresba křižujících se bílých vln.
„Palbu ukončit!“ zahulákal Renner.
Pětipalcové dělo ztichlo.
„Volám bojovou místnost. Namiřte na ty íránské stíhačky zaměřovací radar. Připravte se vypustit na můj povel vertikální odpalovací systém.“
Uplynula sekunda, která mu připadala jako hodina. Potom druhá.
„Stíhačky to balí a odlétají, kapitáne.“
Renner přistoupil ke své kapitánské židli a ztěžka dosedl na kožený sedák. Sevřel područky tak křečovitě, až mu zbělely klouby na prstech.
Každou chvíli ustoupí nával adrenalinu a on se roztřese jako osika. Zhluboka se nadechl, zadržel dech a potom ho pomalu vypustil z plic.
„Výkonný důstojníku?“
„Slyším, pane.“
„Zrušte bojovou pohotovost. Nasaďte na tu plachetnici navigační posádku a dopravte ilegální náklad do Ománu.“
„Rozkaz, pane.“ Na můstku byla zahájena běžná aktivita provázená uklidňujícími zvuky.
Renner si stáhl kuklu a vytáhl z kapsy kapesník.
„Blahopřeju, Alane.“
Ruka s kapesníkem se mu zastavila na tváři. Dočista zapomněl, že je na palubě komodor.
„K čemu, pane?“
„Že jste nezahájil třetí světovou válku.“


Román volně navazuje na předcházející knihu autorů Pravidla nasazení.

David Bruns několik let sloužil jako důstojník u amerického námořnictva na ponorce s jaderným pohonem, poté cestoval po svete jako manažer v hi-tech oboru. Dnes píše futuristickou spekulativní beletrii, thrillery a všechno mezi tím. Je autorem sci-fi/fantasy série The Dream Guild Chronicles či vojenské sci-fi Invincible. Spolu s J. R. Olsonem píše vojenské thrillery o národní bezpečnosti.
J. R. Olson je důstojníkem námořní rozvědky ve výslužbě. Během své 21leté kariéry sloužil na letadlových a velkých obojživelných lodích a účastnil se mnoha operací po celém světě. Před odchodem do výslužby působil jako námořní atašé na velvyslanectví USA v Helsinkách. Nyní žije s manželkou na farmě, kde se starají o ovocné stromy a svých pět psů.

David Bruns, J. R. Olson: Vrus Pandora, přeložila Jiřina Stárková, vydalo nakladatelství Kalibr, 288 stran, doporučená cena 349 Kč - Koupit můžete zdeVirus PandoraVirus PandoraDavid Bruns

Don Riley z Kybernetického velitelství v Pentagonu dostane příležitost řídit nový tým operací CIA. Tvoří ho především tři nadaní námořní důstojníci a analytici, jimž se společně podaří objevit novou teroristickou skupinu zvanou Mahdí, která...více


Pravidla nasazeníPravidla nasazeníDavid Bruns

Kybernetický útok na tři nejmocnější světová námořnictva žene dotčené státy do hrozící 3. světové války. Rafík Rošed je jeden z nejhledanějších lidí na světě, terorista s hlubokou nenávistí vůči západním zemím. Ukrývá se v Severní Koreji, k...více

Komentáře (0)