Nový román od autora slavného Předčítače

novinky

PR článek,
Nový román od autora slavného Předčítače

Bernhard Schlink: VNUČKA

V roce 1964 se na festivalu mládeže ve Východním Berlíně do sebe zamilují studentka z Východu a student ze Západu. On jí pomůže utéct, vezmou se.
Teprve po její smrti se sedmdesátiletý Kašpar dozví, co mu jeho žena Birgit celý život tajila: před útěkem porodila dceru a nechala ji v NDR. Kašpar udělá to, co ona vždycky chtěla, ale nedokázala – hledá ji.
Pátrání se stává cestou do minulosti a setkáním s ranami a jizvami, které zanechala NDR, převrat v roce 1989 a přizpůsobení se Západu. Když dceru najde, žije provdaná v neonacistické národovecké komunitě na venkově. Její čtrnáctiletá dcera Sigrun je šťastná, že do jejího života náhle vstoupil dědeček, stejně jako on má radost z vnučky. Ale jeho svět je pro ni stejně cizí jako ten její pro něj. Může se s ní vůbec sblížit...?

Ukázka z knihy:
Nezmizela z jeho života. Po dvou letech zazvonila u dveří. Právě si chtěl jít lehnout, podíval se na hodinky, bylo půl dvanácté.
Přes noční košili si přehodil župan, šel ke dveřím, zajistil dveře řetězem a pootevřel je. Nejdřív postavu v černé mikině s kapucí, černými vlasy a v černých džínách nepoznal. „Pustíš mě dovnitř?“ Poznal její hlas a uvolnil řetěz.
Šli do kuchyně, Kašpar postavil vodu, dal do hrnků sáčky čaje, heřmánkového čaje. „Nemáš něco silnějšího?“ zeptala se.
Našel whisky, kterou koupila ještě Birgit, postavil před Sigrun sklenici a láhev a zalil čaj. Viděl, že se Sigrun třese, viděla jeho pohled, napila se a třásla se dál, potom strčila ruce do kapes mikiny a hlavu zakrytou kapucí svěsila. „Můžu u tebe zůstat přes noc?“ Než se zmohl na odpověď, připojila: „Musíš ale říct, že o mně nic nevíš, kdyby přišli fízlové!“
„Proč by sem chodili?“
„Fízlové?“ zasmála se, „fízlové buzerujou.“ Zase si nalila.
„Možná po mně jdou. Já nevím, jestli už byli u Irmtraud a našli moje věci. Mám tam tvoji adresu.“
„To není odpověď na mou otázku.“
„Tvou otázku… Chci tady zůstat jen tuhle noc. Nějak se to zvrtlo a jeden exnul, jeden z těch druhejch. Ještě nevím, co udělám, až tenhle povyk skončí. Copak tady nemůžu dneska zůstat a rozmyslet si, co dál?“
„Povyk?“
„No kvůli tomu týpkovi, kterej to schytal. Fízlové, novináři, politici – jasně že z toho bude povyk.“ Kašpar si sedl. „Sundej si tu kapuci z hlavy a podívej se na mě. A řekni mi, co se stalo.“ Kašpar měl vztek. Ne proto, že se Sigrun v bytě se dostal do problémů. Co to řekla? Někdo zemřel? Proč? Proč nejdřív to národovecké šílenství a teď šílený násilný čin? Sigrun měla rozhled, byla chytrá, muzikální, četla a přemýšlela o věcech – proč svůj život takhle zahodila?
Sigrun se narovnala a pomalu si shrnula kapuci dozadu. Kdyby se potkali na ulici, nepoznal by ji. Vlasy a obočí měla obarvené načerno, oční stíny a rtěnka byly taky černé.
To nebyla Sigrun, kterou si pamatoval. Ne že by vypadala skutečně drsně, tvrdě a nebezpečně. Ale nasadila si takovou masku, aby působila drsně, tvrdě a nebezpečně.


Bernhard Schlink (*1944) je významný německý právník a slavný prozaik, držitel mnoha literárních ocenění. Jeho román Předčítač z roku 1995 (č. 1998) se stal literárním fenoménem a byl přeložen do padesáti jazyků. V roce 2008 byl rovněž úspěšně zfilmován (režie Stephen Daldry, v hlavní ženské roli Kate Winsletová).
Česky dále vyšly Schlinkovy prózy Útěky z lásky (2001), Návrat (2007), Spravedlnost podle Selba (2009; společně s Walterem Poppem), Víkend (2011) a soubor povídek Letní lži (2017). Roku 2019 vyšel román Olga, kterým spisovatel „revidoval“ německou historii 20. století. O dva roky později vyšla rovněž povídková sbírka Barvy loučení.

Bernhard Schlink: Vnučka, přeložila Jana Zoubková, doslov napsal Thomas Rote, vydal Odeon v edici Světová knihovna – svazek 268, 328 stran, doporučená cena 379 Kč - Koupit knihu můžete zde


Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

V roce 1964 se na festivalu mládeže ve Východním Berlíně do sebe zamilují studentka z Východu a student ze Západu. On jí pomůže utéct, vezmou se. Teprve po její smrti se sedmdesátiletý Kašpar dozví, co mu jeho žena Birgit celý živ... více

Přejít na komentáře (2)