Nadace na hranicích

novinky

24.07.2011 / Metal Messiah
Nadace na hranicích

Spolupráce nakladatesltví Argo a Triton, na vydávání cenami ověnčené žánrové série Nadace, nám na konci srpna opět přinese své plody.

V roce 2009 se konečně fanoušci fantastiky dočkali prvního dílu série Nadace (Foundation 1951) ve vázaném provedení, navíc zdobeném stylovou obálkou Hari (1985) z dílny Michaela Whelana - světově proslulého ilustrátora, stejně jako Nadace samotná, oceněného mnohými sci-fi a fantasy cenami. Ještě téhož roku je na pulty knihkupců vržen díl druhý - Nadace a říše (Foundation and Empire 1952) ve stejně atraktivním provedení a v roce následujícím i třetí - Druhá nadace (Second Foundation 1953). Na obálkách byly opět použity ilustrace Michaela Whelana - The Mule (1986) a Arkady (1986).

31.8.2011 vyjde čtvrté pokračování - Nadace na hranicích (Foundation’s Edge 1982) a nakladatel ze standardu kvality provedení opět nesleví. Pro obálku se opět vydal do osvědčených teritorií ilustrátora předchozích dílů. Pro nové vydání bude omlazena a použita ilustrace Trantorian Dream (1983). Román bude v novém překladu Roberta Tschrona.

První Nadace nabývá zdání vlastní převahy, zdání vítězství nad Druhou Nadací, a v Galaxii si získává stále silnější pozici, aniž vůbec tuší, že Druhá Nadace pořád existuje.
Od založení První Nadace právě uplynulo čtyři sta devadesát osm let. Ocitá se na vrcholu moci, ale přesto se najde jeden člověk, který nedá na to, jak se věci na první pohled jeví...


Románu Nadace a říše byla udělena cena Hugo 1983 a Locus 1983 za nejlepší román a porazil tak v obou případech Clarkovu 2010 Druhou vesmírnou odysseu, dále byl nominován na Cenu Nebula 1982 v téže kategorii.

Série Nadace bezesporu patří mezi vůbec nejvýznamnější díla světové fantastiky. Isaac Asimov stvořil svět Galaktické říše, do kterého promítl současné poblémy lidstva, člověka i civilizací. Stvořil nestárnoucí dílo, kterým jakoby chtěl dát možnost lidstvu, které se nedokáže poučit z minulosti, možnost poučit se alespoň z budoucnosti.
Tato série pod taktovkou Argo/Triton se stává ozdobou každé knihovny a proto by v knihovně žádného fanouška sci-fi neměla chybět.

Zdroje: argo.cz, glassonion.com, daemon.cz, en.wikipedia.org, worldswithoutend.com, asimovonline.com

Komentáře (0)