Marsé v Dívce se zlatými kalhotkami píše o svědomí spisovatele Forresta

novinky

05.12.2010 / Rockwood
Marsé v Dívce se zlatými kalhotkami píše o svědomí spisovatele Forresta

„Je pravda, žes pracoval pro státní zpravodajskou službu, žes byl dvojitý agent, který posílal zprávy o pohybu lodí se zásobami pro území republikánů?“ zeptá se v románu Dívka se zlatými kalhotkami neteř Mariana slavného falangistického spisovatele Luyse Forresta.

Ten ve Španělsku, po pádu Frankova fašistického režimu, pracuje v ústraní na pamětech. Pro Juana Marsé (1933), dnes už klasika španělské literatury, je autorovo setkání s mladou, půvabnou dcerou manželčiny sestry, která mu pomáhá paměti přepisovat a sama se chce dobrat poznání o jeho životě a profitu během Frankovy éry, klíčem k románovému tvaru.

Jeho Forrest si psal v letech 1939 až 1957 deník, a tak jsou jeho současné názory a pocity konfrontovány s dobovou realitou. I v bezesných nocích se vrací zpět. Marsé, syn muže vězněného frankistickým režimem, což stigmatizovalo celou rodinu, vydal román v roce 1978 – nedlouho po Frankově smrti a pádu režimu.

V té době bylo téma odpovědnosti za minulost ostré jak břitva, s barvou krve prolité během občanské války. S odstupem let je zřejmá literární kvalita mnohotvárné výpovědi nejen o minulosti, ale i o životním stylu mladé generace s drogami a volným sexem.

Možný incest, tehdy naprosté tabu v katolickém Španělsku, dovršuje Marsého úmyslnou provokaci tnoucí do živého. Editor Světové knihovny Odeonu Jindřich Jůzl úmyslně uvádí román jako 100. svazek této edice.

Profil autora
Profil knihy

Článek byl převzat ze serveru novinky.cz

Komentáře (0)