Literární střípky (3)

novinky

04.02.2016 / paulhunter
Literární střípky (3)

Česká republika bude v roce 2019 hlavním hostem Lipského knižního festivalu. Jedná se o prestižní záležitost a jedinečnou možnost propagace české literatury v zahraničí.

Dle komunitního serveru Boredpanda.com, zaměřeného na umění, je Klementinská knihovna v Praze nejkrásnější knihovnou světa.

Pět z letošních kandidátů na filmovou cenu Oscar v kategorii Nejlepší film vychází z knižních předloh. Jedná se o tituly Zmrtvýchvstání, Marťan, Pokoj, Brooklyn a Big Short.

Festival spisovatelů Praha plánuje letos po desetiletém jednání přivézt držitele Nobelovy ceny Johna Maxwella Coetzeeho. Festival by se měl jako tradičně konat několik dní v říjnu a v listopadu.

Městská knihovna v Praze letos slaví 125 let své existence. Celý rok chce připomínat významné osobnosti knihovny z minulosti i současnosti.

Dle údajů pěti největších britských vydavatelů klesly v roce 2015 prodeje elektronických knih oproti předchozím rokům. Předpovědi, že by digitální knihy měly do konce desetiletí vytlačit fyzické, by se tedy měly přehodnotit.

J. K. Rowling se letos stane laureátkou ceny mezinárodního PEN klubu. Odměněna bude za knižní tvorbu, charitativní činnosti a za propagaci svobody slova. Cenu autorka převezme v květnu.

Po více než 100 letech od sepsání bude ve Velké Británii vydána dosud nepublikovaná pohádka autorky Beatrix Potter s názvem Kotě v botách. Kniha obsahuje ilustrace Quentina Blakea.

Zdroj: bbc.com, albatrosmedia.cz, art.ihned.cz, zen.e15.cz, mlp.cz, boredpanda.com, theguardian.com

Komentáře (4)

Lolaniky
11.02.2016

Wau tak to jsem překvapená že v Praze je nejkrásnější knihovnou světa.

magnolia
09.02.2016

Sešit je dobrý nápad :)

elfos
09.02.2016

Mě moc potěšilo ocenění krásy naší Národní knihovny v Klementinu a výročí Městské knihovny Praha.

Mimochodem, zavedla jsem si na výběr toho nej z Literárních střípků na DK i literárních zajímavostí odjinud sešit. Prozatím jen psaný, časem si do něj plánuju přidávat vlastní ilustrace, v případě elfos teda spíše malůvky a pokusy o ilustrace. :-)

magnolia
09.02.2016

Zajímavé střípky a potěšující zprávy (hlavně č.6 - knížky jsou knížky:)