Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století

novinky

30.10.2011 / paulhunter
Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století

Nakladatelství Argo ve spolupráci s Post Bellum a Ústavem pro studium totalitních režimů vydalo komiksový sborník Ještě jsme ve válce. Jedná se o třináct příběhů, nakreslených podle vyprávění třinácti skutečných lidí.

Dvacáté století poznalo dvojici krutých totalitních systémů: fašismus a komunismus. Sborník Ještě jsme ve válce ukazuje jejich zrůdnost na osobních příbězích konkrétních lidí, kteří poznali zlo na vlastní kůži, přežili a mohli pak vydat svědectví. Jejich vyprávění se ujali komiksoví výtvarníci a předkládají nám je v mimořádně sdělné a působivé podobě, ve které příběhy o krutosti, zlobě i šikaně, ale i o naději, umocňuje osobité výtvarné zpracování.

Příběhy pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí a jsou pestré jako život sám - přinášejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi. Jedním z komiksových hrdinů je například Jiřina Tvrdíková, v jejímž příběhu se dozvíte, jaké to je "česat bílého medvěda" a že v sovětských gulazích bylo vězněno i mnoho československých občanů. Rudolf Bělohoubek zase vypráví, jak mu zavraždili oba rodiče, jen pár kilometrů od Berouna, během poválečného divokého odsunu Němců. Nechybí ani příběhy z období normalizace a mezi komiksovými hrdiny vystupuje i spolupracovník Státní bezpečnosti. Osud "estébáka", který promluvil o svém selhání, zpracoval v komiksu Chytřejší než oni Tomáš Kučerovský.

Na sborníku se podíleli tři scénáristé a třináct českých a slovenských výtvarníků. Kniha vyšla jako vázaná v rozsahu 180 stran.

Zdroj: argo.cz

Komentáře (0)