Google: do konce desetiletí naskenujeme 129 milionů knih

novinky

18.08.2010 / paulhunter
Google: do konce desetiletí naskenujeme 129 milionů knih

Pro ty z vás, kteří si říkali, kolik asi už bylo na celém světě vydáno knih, má Google odpověď: 129 864 880.

Alespoň to tvrdí Leonid Taycher, softwarový inženýr podílející se na projektu Google Books, jenž se včera po delší době vyjádřil k procesu digitalizace "všech knih světa," na níž Google pracuje. "Pokud jste součástí společnosti, která se snaží digitalizovat všechny knihy na světě, tak zřejmě tím prvním, co vás v této souvislosti napadne, je: Kolik těch knih vlastně bylo vydáno?," napsal Taycher včera na oficiální blog. Aby společnost dospěla k co možná nejpřesnějšímu množství knih, začala před časem shromažďovat informace z několika systémů, jako je například International Standard Book Numbers (ISBN). ISBN se však používají až od šedesátých let a převážně v západních zemích, takže se Google nemůže spoléhat jenom na ně. Taycher také uvedl, že společnost má někdy problém určit, co vlastně kniha je a co ne.

Do konce června tohoto roku Google naskenoval přes 12 milionů knih, které byly napsány ve 480 jazycích (včetně třech knih napsaných v jazyce Klingon ze Star Treku). Společnost chce prý skenování všech knih na světě dokončit do konce tohoto desetiletí. Jakmile bude digitální knihovna hotova, bude podle Googlu obsahovat čtyři miliardy stránek. Google si v současné době půjčuje knihy, které skenuje, od čtyřiceti knihoven na světě. I když se společnost soudí s některými vlastníky autorských práv, s většinou z nich se již dohodla a nyní čeká pouze na to, až americký soud rozhodne, zda se na knihy, které již nebyly delší dobu tisknuty, stále autorská práva vztahují.

Zdroj článku

Komentáře (3)

paulhunter

Google to hezky kompletuje, aspoň nemůže dojít ke zničení knih jejich pálením...

a teď vážně: Je fakt, že pak bude většina knih více dostupná pro všechny, ale já osobně se z 98 % přikláním k fyzickým, papírovým knihám.

Geret

Do června naskenovali 12 milionů a do prosince chtějí stihnout dalších 117 ? To mohli rovnou napsat "do konce roku" To mě vede k závěru ze mysleli spíš příští desetiletí.

luciferrus

No, tak pánbůh s námi a zlé pryč!