zuzana2028 zuzana2028 komentáře u knih

Pod štítem Charkova - Autentické svědectví z obléhaného města Pod štítem Charkova - Autentické svědectví z obléhaného města Darja Stomatová

Mimoriadne cenná spoveď z profesionálneho spravodajského prostredia žurnalistiky, kde si novinárka Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger nekladú servítku pred ústa a vojnu na Ukrajine už od jej začiatku popisujú citlivo a rešpektom, vždy však s detailom a realisticky. Dôkazom je výborne spracovaná knižka plná osobných zápiskov tejto zladenej dvojky, kde nechýbajú chvíle, kedy im išlo o život či pútavé sebareflexie na novinársku profesiu (a aj jej výsledok vďaka QR kódom na jednotlivé reportáže) z oboch rovnocenných pohľadov novinárky a kameramana. Autori tak nielen popisujú, čo sa stalo na ich cestách vo vojnových zónach, no zároveň priznávajú aj svoje vlastné chyby, momenty zlyhania či stresu a pozadie ťažkých osobných dilem. Z každej stránky preto kričí to najcennejšie  ľudskosť, úprimnosť a skromnosť zrodená neľútostivým dotykom s vojnou.

Čítanie tejto knihy som si musela pre niektoré silné pasáže dávkovať. Je mi však jasné, že Darja ani Ján si počas chvíľ na Ukrajine stopku nemohli dať ani na minútu, preto im patrí môj obdiv a vďaka za odvahu, oddanosť a ochotu rozprávať o svojich skúsenostiach nielen v písanej podobe, ale aj na verejných besedách stovky kilometrov od Česka v holandskom Groningene, kde som ich ako študentka médií mala možnosť osobne stretnúť a zažiť tak jeden z najvzácnejších rozhovorov o novinárčine. Darja a Ján, ďakujem!

12.07.2023 5 z 5