veronika5179 veronika5179 komentáře u knih

Jsem mrtvý, neplačte Jsem mrtvý, neplačte Helena Rytířová

Na knihu jsem čekala a dá se říct, že jsem od ní čekala snad příliš mnoho. Nezklamala mne, ale ani nepotěšila a asi bych se k ní nevrátila. Čte se lehce, příjemně, nicméně příběh z 1. světové války na mně působí vykonstruovaně, jako z romantické knihovničky, jako harlekýnka...
Působí (správným) dojmem, že je to příběh napsaný v 21.století a popisuje události před sto lety. Nedokázala jsem až tak docela vžít do popisů tehdejších událostí, připadaly mi neautentické a zbytečně vykreslené. Což se třeba u veledíla "Na západní frontě klid" říci nedalo.
Přitom postavy a samotný příběh jsou více než zajímavé a dalo by se s nimi pracovat. Bohužel. Pokud má kniha v samém názvu informaci, že jde o dojemný příběh, čtenář chce být dojmut, tady to nějak nevyšlo.

01.09.2014 2 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Osobně jsem viděla v této knize více než jednu spojitost s Žítkovskými bohyněmi. Kniha mne velmi zaujala a nemohla jsem přestat číst, dokud jsem ji na jeden "zátah" nedočetla. Popisuje příběhy žen, jejich těžké osudy spojené s životem plným odříkání v beskydských vesnicích. Autorka jemně poukazuje na hodnoty, které jsou v životě nejdůležitější, ať vládne "Petr či Pavel".
Jelikož mám ráda historii, velmi jsem ocenila popisy každodenního života na pozadí válek i odlišných uspořádání států, dověděla jsem se detaily, které mi třeba někde jinde unikly. Kniha ve mně zanechala hluboký dojem a působila jako pohlazení. Jen škoda, že je v ní docela dost gramatických chyb (a ne, není to nářečí, to umím poznat a rozlišit).

28.08.2014 5 z 5