Tomka52 Tomka52 komentáře u knih

Na západ od ráje Na západ od ráje Harry Harrison

Tímto hodnotím všechny tři díly série. Kniha má dle mě asi nejblíže k Lovcům mamutů a filmu 10,000 BC. Byl jsem nadšen už z obálky, upřímně příběhů na toto téma moc není. Autora jsem četl poprvé a musím vypíchnout, jak už tu zaznělo, slušnou fantazii. Alespoň co do popisů zvířat a předmětů určitě. První díl vtáhne hned z úvodu a v podstatě 3/4 knihy objevujete a vstřebáváte popisovaný svět. Další kniha je nutnost, k tomu ostatně vede závěr prvního dílu. Druhý a třetí díl je pořád čtivý ale pocity prvního jsou ta tam. Další pokračování mi přijdou o něco slabší, kde v tomto nejhorší, je to poslední. Vše co jsme se o tomto světě měli dozvědět, se až na pár výjimek stalo v první knize. Děj se tak později soustředí výhradně na střet dvou rozdílných kultur. Hlavní hrdina sice stále někam putuje, přes hory i oceány ale prostředí působí místy už nezáživně. Přesto by asi nemělo. Tady mohl autor vyždímat daleko více. Příběh je v některých částech docela jednoduchý a předvídatelný, akce tu skoro není a to ani tam kde se to nabízí. Na druhou stranou, postavy mi mnohdy přirostly k srdci, bylo mi jich i líto a rozhodně jsem se nenudil. Děj prostě tak nějak pozvolna plyne celou sérií, což je určitě dáno i dobou zasazení. Čtení je to tedy jednoduší, spíše oddechové. Po přečtení jsem byl ale spokojen, klidně bych pokračoval...Kniha se mi líbila a určitě doporučuji.

06.12.2017 5 z 5

Oko rudého cara Oko rudého cara Sam Eastland (p)

Svou recenzí, se pokusím velmi obecně, shrnout všechny tři díly série, které jsem zatím četl. Jak už někdo zmínil, knihy jsou opravdu psány tak trochu rodokapsově. Přesto že muže budit dojem jako detektivní, někomu kdo hledá krimi-detektivku bych ji určitě nedoporučil. Určitě to není vážné čtení, a to ani v rámci fikce. Příběh (všech knih série) mi v kontextu doby ve které se odehrává, přijde spíš jako pohádka pro dospělé. Někdy až nepatřičný, příliš zlehčován a plný klišé.
Hlubší děj, a příběh plný zvratů nečekejte. Nic z toho ovšem není překážkou k dobrému čtení. Co slibuje obálka, to taky dodrží. Kniha je úžasně čtivá, bez hluchých míst a ten kdo miluje prostředí stalinistického Ruska, ten si bude chrochtat. Právě prostředí, dělá tuhle sérii zajímavou, a troufnu si říct taky jedinečnou. Hodnotit jednotlivé díly se nedá. Já je beru jako kapitoly a celou sérii jako jednu knihu. No a protože jsem ve všech vytrval, a u žádného nebyl vyloženě zklamaný, hodnotím je všechny jako velmi dobré. Co už mi ale ve třetím dílu, lezlo vyloženě krkem, byly flasbacky s carem. Autorovi se nějakým kouzlem podařilo, vypěstovat mi na něj vyloženě alergii a to i když jsem ho chudáka v prvním dílu fakt litoval :(

18.08.2018 4 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Dle popisu knihy: "Otakar samozřejmě nechce nechat pátrání jen na vratislavských úřadech, proto posílá do Slezska v přestrojení svého věrného služebníka Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníky panoše Otu a velitele Diviše. " Nechci být hnidopich ale velitel Diviš se tentokrát v knize téměř vůbec neobjevil, jak mohl jet s Oldřichem do Vratislavi? Nechali ho na Bezdězu. Popis by mě příště psát člověk, který knihu aspoň četl.

Jde samozřejmě opět o skvělý příběh, který si v ničem nezadá s těmi předchozími.

09.06.2019