Theo Gunilla Theo Gunilla komentáře u knih

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Myslím,že tato knížka je natolik vyjímečná,že dokáže dost silně ovlivnit každého kdo ji čte a je schopný se zastavit a přemýšlet,místo toho,aby ji smahem odsoudil a obvinil autora z mylných názorů.Je vcelku jedno zda-li souhlasíme beze zbytku nebo s výhradami s tou,či jinou filosofickou úvahou v ní.Podstatné je především to,že nás vůbec donutí se zamýšlet a tím také,určitým způsobem utvářet sebe samotné.
Tato kniha určitě není určená pro ty,kteří berou čtení známých knižních titulů jako jakousi formu sběratelství.Je možné,že některým věk pomůže "překonat" to kvantum neakčních pasáží (což jsou prakticky všechny)...ale vzhledem k tomu,že mě osobně tato kniha ohromila v době,kdy mi bylo těsně přes dvacet..si nemyslím,že to je jen věkem.Spíš to bude přístupem k tomu,jak vnímáme život jako takový.První dojem může vyznít zmateně,ale jedná se o sled myšlenek a úvah,který vůbec neměl v plánu tvořit nějakou dějovou linii.Zcela chápu,že pro většinu čtenářů je to vysoce neatraktivní četba,ale je to tím,že právě pro tyto nebyla určena.
Docela přemýšlím nad tím,jak by tato kniha vypadala,pokud by ji Exupéry dokončil

21.03.2012 5 z 5