TheLoreMaster TheLoreMaster komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

Na rovinu, nejsem zrovna dvakrát velký fanoušek Dykova zpracování Krysaře. Tato legenda o bezejmenném krysaři, který se rozhodl pomstít za nezaplacenou práci a vyvraždil děti Hammeln, má potenciál na poměrně drsné, surové, možná až hororové zpracování, Dyk se nicméně rozhodl vložit do krysaře trochu klasického romantického hrdiny, který se do tohoto příběhu dle mého vůbec nehodí. Navíc, krysařův vztah s Agnes je velice plytký a ne moc rozvinutý, což u Máchova Máje ještě dokážu prominout, ale na počátku 20. století už by se to dít asi nemělo. Postava Seppa Jörgena, sloužící jako paralela na krysaře, je vlastně až na samotný závěr úplně zbytečná a ani ta krysařova práce tu není nijak extra popsána. Já naprosto chápu, že tohle není žádný realismus, nerozumím ale tomu, proč si Dyk vybral na adaptaci zrovna tento příběh. Cením nicméně Dykův jazyk a volba slov, která se sice nečte nejsnáze, ale třeba samotný závěr díky tomu vyzní velice hezky. A postava Fausta, ačkoliv si ji Dyk tak trochu vycucal z prstu a moc nerozumím, proč se ji rozhodl zakomponovat, je velice atmosféricky napsaná a kapitola s ním je asi má nejoblíbenější. Jen škoda, že se Dyk rozhodl pro takovýto styl zpracování známé legendy, jsem si jist, že kdyby to dělal např. Jirásek, ocenil bych to asi trochu víc :D

29.01.2024 3 z 5