Teryii Teryii komentáře u knih

Kniha ke spálení Kniha ke spálení Bruce Holsinger

Kniha ma v kníhkupectve očarila svojím vzhľadom, neskôr aj anotáciou vzadu na obale, avšak netušila som, že sa z takto (dá sa povedať) neznámej knihy vykľuje takýto prekvapivo super a veľmi dobre premyslený príbeh.

Zo začiatku to vyzeralo ako jednoduchý príbeh, ktorý sa nemá ako zamotať, no zápletka a udalosti v knihe, ktoré sa vzápätí začali pomaly objavovať, ma prekvapovali čím ďalej, tým viac a autor ukázal, že aj z takej činnosti ako hľadanie historickej knihy sa môže stať šialene prekombinovaný a napínavý príbeh.

Tak, ako tu už bolo spomenuté, kniha je väčším orieškom, ak jej poriadne nevenujete pozornosť a snažíte sa ju rýchlo prečítať, pretože niektoré vety sú naozaj veľmi kvetnaté, obvykle presahujú aj pár riadkov a čitateľ, ktorý sa stráca v udalostiach alebo si ich nepamätá, sa často môže v príbehu stratiť. Páčilo sa mi však to, že na začiatku je v knihe vyobrazená mapa Londýna s popisovanými miestami v knihe plus zoznam osobností, ktoré sa v knihe vyskytujú, spolu s vysvetlením ich postavenia.

Vyššie spomínané ťažké čítanie a štylistiku však zatlačilo do úzadia to, ako autor narába so slovami, ako prinúti čitateľa sa kapitolu po kapitole snažiť spolu s hlavnou postavou zistiť reálne dôvody a intrigy spojené s hľadaním "knihy ku spáleniu", ako vás tento príbeh pohltí... Dokonca som sa pri pár častiach pristihla, ako sa snažím odpovedať na rečnícke otázky hlavnej postavy, ktorá si začala spájať jednotlivé súvislosti spojené s danou hľadanou knihou.

Príbeh je zo začiatku možno až príliš jednoduchý, no páčilo sa mi na tom to, že sa išlo hneď do akcie a že sa zápletka začína rozoberať od začiatku knihy. Nemám rada dlhé opisy, no tu mi to nevadilo, pretože s odkazom na predošlý komentár si taktiež myslím, že autor vedel zhrnúť dôležité časti, poznatky a fakty do zaujímavých a nie príliš komplikovaných opisov. Najviac ma na knihe dostali tie "mindblown" prekvapité momenty a rozuzlenia, ktoré sa od polovice knihy začali vyskytovať skoro pravidelne. Každá kapitola skončila tak, že ma to (dobrovoľne) prinútilo čítať knihu ďalej. Ku koncu som už knihu doslova hltala a netrpezlivo čakala na celé vysvetlenie zápletky, ktoré ma nakoniec neskutočne dostalo a prekvapilo.

Dávam 5 hviezdičiek - pre mňa naozaj veľmi dobre premyslený, zaujímavo napísaný a napínavý príbeh, kde sa človek pri čítaní zároveň obohatí a dozvie niečo viac o Londýne a živote v oných časoch.

P.S.: Knihu odporúčam prečítať bez väčších prestávok, aby vám neušli súvislosti. :)

09.03.2019 5 z 5