sverre sverre komentáře u knih

Koniáš & Bakly - Mrtví muži Koniáš & Bakly - Mrtví muži Miroslav Žamboch

Nový Koniáš pro mě byl jako malé Vánoce, knihu jsem si patřičně vychutnával a četl ji velmi pomalu a důkladně... nový Koniáš po tolika letech si to zaslouží. Od pana Žambocha jsem četl téměř vše, a ty nejlepší kusy mnohokrát. Ačkoliv je pan Žamboch "autor jedné postavy", Koniáš je bepochyby jeho nejlepší postava, mnohé jiné jsou jen odvary podle podobné šablony.
Bohužel, ač nerad, musím přiznat, že tato kniha mě trochu zklamala. Ano, knihu jsem si maximálně vychutnal, je to lahůdka, svět ve kterém se tato kniha odehrává je neuvěřitelně barvitý a zajímavý.
Bohužel, všechny tři dějové linky svět nikam neposunou, jsou to "jen" podrobně a krásně popsané střípky ze světa, které ale nemají vliv na nic, v podstatě výplň. Koniášův svět by si po tolika letech zasloužil víc, nějaký zásadnější dějový posun. Ne že by to bylo jakkoliv relevantní, ale z hlediska čtenáře bych měl radost, kdyby se autor soustředil na tento svět a netříštil autorské síly v jiných světech, které jsou stejně jen odvarem toho nejlepšího, a to je tento.
Na druhou stranu, a to je výjimka, autor dokázal vytvořit pocit, kdy jsem se o hlavní hrdiny reálně bál. Bakly už nepůsobí tak nezničitelně jako dříve, a Koniáš už má taky svůj věk... působí to realističtěji, což se počítá.

07.10.2023 3 z 5

České nesvědomí České nesvědomí Ján Simkanič

Příšerná kniha, plná povýšeneckých a arogantních komentářů, generalizací na téma "typické češství", ad hominem urážek politků a vnitřních rozporů. Intelektuální blábol, který je esencí "pražské názorové bubliny". Není tam téměř žádná originální myšlenka.

Jediná slušnější část je ta, kdy se vyjadřuje o nízké profesionalitě novinářské obce, tam přestává kritika být ad hominem a je věcnější, takže se to číst i dá.

Skoro z toho mám pocit, že p. Simkanič píše o pocitech vlastní duše, ale neuvědomuje si to.

Příklad, cit: "Česká duše ještě nedozrála pro dospěle přijetí toho, čeho byla svědkem...". Brutální urážka čtenáře hned na druhé stránce. Autor však má jistě svou duši plně dospělou...

15.04.2019 odpad!