Slavek85 Slavek85 komentáře u knih

Vzestup Endymionu 2 Vzestup Endymionu 2 Dan Simmons

"Vzestup" jakožto zakončení celé série je... prostě bravurní. Zodpoví většinu otázek, ponechává však prostor pro vlastní interpretaci a naděje (a pochybnosti). Mix žánrů vrcholí v napínavé jízdě, u které, i když z předchozího dílu víte, jak to "nejspíš" dopadne, stále čekáte, zda to tak dopadne (podle toho, na kterou část zápletky se hlavně soustředíte). Nenávidím autora za to, co provedl těsně před koncem, ale jsem mu vděčný za to, co provedl na konci, a co bylo zřejmé (nebo v co jsem doufal) už v předchozím dílu. Pod náporem emocí děkuji za čas strávený nad kvalitním dílem a potvrzuji, že Kantos Hyperionu ve všech jeho tvářích, tu lepších (kompletní 1. díl, Štírovy akce, autorem vytvořený vesmír), tu horších (zdlouhavé a zbytečné pasáže, neustálé "miluji tě", které mi na konci už lezlo krkem, dokud mi to nedošlo... čili se zpětně anulovalo; některé nejasné osudy nutící čtenáře hodně domýšlet), mohu a budu, jak řekla Ta, která učí, "Volit znovu".

15.10.2017 5 z 5

Čeští vojáci proti válce 1914 - 1915 Čeští vojáci proti válce 1914 - 1915 Karel Pichlík

I když se autor netají tím, že vychází z Lenina a tendenční tón díla je zjevný (a snadno se dá odfiltrovat), neznamená to, že kniha patří do koše. Naopak. Přináší rychlý exkurz do problematiky. Je to pohled do počátku I. světové války z hlediska postavení českého národa a vojáka v rámci R-U a na to navazující motivaci Čechů pro nechuť (nebo zbabělost?) bojovat za R-U a raději přeběhnout.

10.02.2021 3 z 5