Shiloh_ Shiloh_ komentáře u knih

Ve službách spravedlnosti za Rakouska i republiky Ve službách spravedlnosti za Rakouska i republiky Leopold Wohlschlager

Útlá knížečka, kterou bylo obtížné sehnat. Wohlschlager byl ovšem sympaťák a je dobré, že ten krátký čas na penzi před svou smrtí věnoval přípravě a vydání těchto pamětí. Kniha by mohla být delší a osobnější, ale to by nebyl ryze profesionální Wohlschlager. Některé věci starý kat vypráví po paměti, a tak se občas lehce zmýlí v nějakém jméně či jiné méně důležité okolnosti, ale to knize dodává autenticitu. Pravopis je dobový, je však zřejmé, že písaře Wohlschlagerovi nedělal profesionální spisovatel, protože sem tam se objeví nějaká ta chybka. Přesto je to dílko, které odráží Wohlschlagerovu (ano, je to tak) dobráckou povahu, jeho úctu k životu i klientů, které doprovodil na onen svět, a cit pro spravedlnost. Do dnešní češtiny knihu přepsal a o dobové materiály obohatil Vladimír Šindelář (vyšlo jako Syn pražského kata). Šindelářova se čte líp a je mnohem dostupnější, ale tuto mám přece jen radši.

19.01.2022 5 z 5

Mág z Kremlu Mág z Kremlu Giuliano da Empoli

Hutné, občas bolestné, ale velmi hluboké čtení. Říkám si, nakolik Surkov (Vadim) zasahoval. Pochybuji, že ho autor nekontaktoval, když o něm psal román defacto v ich-formě... I na druhé straně nové železné opony jsou lidské bytosti. Není od věci je poznat a pochopit. To neznamená schválit.

14.11.2023 5 z 5