Sejmůr Sejmůr komentáře u knih

Podruhé dnes už vychází slunce Podruhé dnes už vychází slunce Jan Hofírek

Dovolím si reagovat na hodnocení uživatele knih-o-mol, se kterým nelze v jeho plné šíři souhlasit.
Dovolím si zároveň pro podložení svého tvrzení citovat z knihy Chrám plný květů, kde je z překladů Antonína Límana patrné, že například sám zakladatel formy, Macuo Bašó, v komentáři tolik zatracovaný "egocentrismus" neodsuzoval, sám podobná haiku psal, viz následující texty:
Z Eda nesu

všechny vši

Jak měkkýš
se skořápkou škeble
loučím se s podzimem

Ve zmíněném komentáři citovaný text Ivana Wernishe je jako příklad dobrého haiku naprosto nevhodný. V haiku jde o zachycení přítomného okamžiku, o zachycení skutečnosti. Pomocí tohoto útvaru lze tedy zachytit jen to, co je možné postihnout pomocí smyslů. Jen to, co je reálné. Pravdivost tvrzení je jednou ze základních požadavků na formu. Hluchavky nemají nožičky, v této literární formě tedy není možné napsat, že se kvítka hluchavek seběhla.

Kde naopak souzním s hodnocením výše uvedeného uživatele, je výtka k poměrně časté dopovězenosti textů.

Aby forma zůstala živá a čtenářsky zajímavá, je žádoucí odlišný přístup, různost prostředí a rozmanitost stylů psaní jednotlivých autorů. V tomto ohledu vysoce hodnotím smysl pro humor ve zkratce zachycený v textech Jana Hofírka.

Přikládám výběr několika vynikajících haiku, s pomocí kterých bych chtěla knížku doporučit k přečtení:

Bezvětří -

už nevím
co si ještě přát

17.08.2022 4 z 5

Chodí pešek okolo Chodí pešek okolo Eva Límanová

Díky náhledu na válečné dění optikou dítěte kniha dokáže působit na čtenáře nečekanou intenzitou. Velmi náročné téma je psáno s obrovským nadhledem a moudrostí. Emotivní pasáže se vyváženě střídají s jemným humorem. Z mého pohledu výborně zpracovaná kniha.

22.06.2021 5 z 5