Sanguinem_Luna Sanguinem_Luna komentáře u knih

Ctnosti Ctnosti Romano Guardini

Kniha o ctnostech od teologa, ale nijak moralistická. Ctnosti jsou pojaté jako cesty k plnému bytí a smysluplnému životu. Každá ctnost je zároveň nějak dána do vztahu k Bohu, ale nepřijde mi to nijak „násilné“ nebo rušivé, přestože člověk nemá ke katolické víře silný vztah. Spíše to je přirozeně zakomponované do celku světa, který autor představuje a který zahrnuje také přesah k „něčemu vyššímu“. Sám autor ale Boha představuje spíše jako tajemství, nikoli dogmaticky.

Trochu matoucí mohou být názvy některých ctností. Třeba takové „usebrání“. Ale když si člověk přečte, co tím autor myslí, je to dost podobné tomu, co dnešní duchovní knihy popisují jako bdělost, mindfulness a podobně. Na více místech se zmiňuje také askeze, ale opět jinak, než by člověka nejdříve napadlo: ne jako odmítání života, omezování tělesnosti atd., spíše jako vytrvalé cvičení správných návyků, vědomé omezování destruktivních sklonů atd.

Kniha rozhodně stojí za přečtení a obsahuje řadu podnětů pro každého, nejen pro věřící, ale také pro lidi, které zajímá psychologie, etika, duchovní rozvoj nebo kultivace osobnosti.

01.12.2020 5 z 5

Zpráva o stavu civilizace Zpráva o stavu civilizace Benjamin Kuras

Autor umí psát (přestože je v knize několik překlepů) a některé kapitoly obsahují myšlenky, které mi přišly trefné a poukazující na reálné problémy. Ale osobně pro mě převažují negativa. Pokusy o humor mi přišly křečovité. Některé citace se mi nepodařilo dohledat (možná moje chyba). Mnohé kapitoly mi přišly trochu bezobsažné, bez struktury a hlavní myšlenky, spíše jako proud stížností na úrovni příspěvku v internetové diskuzi. Tomu odpovídají i stále se opakující nálepky, neustále je vše islamofilní, neomarxistické atd.

Autor zdůrazňuje, jak je důležitá argumentace, fakta atd., ale sám má často jen náběh na argumentaci a když člověk očekává, že svá tvrzení rozvine, poskytne fakta a statistiky, které lze dohledat nebo hlubší argumentaci, než jsou obecné myšlenky, tak je konec a začne další kapitola. Často mi přišlo, že by bylo vhodné sloučit několik kapitol do jedné, aby byla alespoň průměrná. Rozumím, že to jsou eseje a komentáře, tak nelze jít úplně do hloubky a široké argumentace. Přesto to podle mě není omluva pro rozvleklost a těžkopádnost – naopak si myslím, že esejistická kniha by měla být svěží, úderná a s přirozeným humorem; nahuštění myšlenek na malý prostor, ne pár myšlenek na osm kapitol.

Je hezké, že autor usiluje o záchranu a rozvoj evropské civilizace, ale pochybuji, že jeho dílo k něčemu takovému pomáhá. Autor na začátku varuje, že Evropu dnes ničí ideologicky zamlžené vnímání světa, ale sám působí, že realitu vnímá dost zkresleně a jednostranně kvůli svému konzervativnímu světonázoru.

04.08.2021 2 z 5