PoštolkaObecna PoštolkaObecna komentáře u knih

Boží průlom v římském podsvětí Boží průlom v římském podsvětí Chiara Amirante

Silná kniha. Silné svědectví o víře, naději, o tom, že zázraky nejsou nemožné.

První kapitoly popisují dětství a dospívání zpočátku vcelku běžné dívky, se zřetelem na její rostoucí vztah k Bohu. I když mě takový začátek překvapil (čekala jsem, že tam hned budou feťáci a bezdomovci), byl nutný. Nejde totiž o běžný lidský příběh sociální pracovnice, která inovovala metodiku práce s lidmi z ulice a měla úspěch. Jde opravdu o příběh Božího zásahu. A Chiařina role v tomto příběhu odvisí od toho, že se Bohu dala plně k dispozici, i když teprve postupně zjišťovala, jaký plán má pro ni nachystaný. Teprve pak se začnou „dít věci“ a čtenáři začne padat brada údivem. Ale to už nebudu spoilovat.

Asi to není kniha pro zarytého ateistu, kterému by vše, co nelze jednoduše vysvětlit, připadalo jako provokativní nesmysl. I když takového odradí už název. I leckterý věřící se může ošívat, když dojde na autorčin specificky katolický vztah k Panně Marii, na zázračné „náhody“, nebo na projevy té zlejší části duchovního světa. Nicméně lidem, kteří jsou vůči podobným věcem aspoň trochu otevření, knihu doporučuji všemi deseti. Není to ani kniha pro někoho, kdo by chtěl snadný a rychlý návod, jak vyřešit sociální problémy ve svém městě. Ale pokud si chcete přečíst svědectví o Boží lásce k lidem, včetně takových individuí, nad nimiž už vetšina ostatních zlomila hůl, tak je to správná volba.

14.09.2020