paperman paperman komentáře u knih

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Novelu Cafe Groll jsem zhlt za dva dny, a ty dva dny jsem ji četl po několika vydatných douškách. Tak moc mi chutnalo psaní Honzy Štiftera. Poměrně úsporné, ale velmi poetické. Přestože se podmanivý příběh odehrává ve velké míře ve vyhlášeném budějovickém nevěstinci Café Groll a jeho hrdinkami jsou prostitutky, je jazykem velmi decentní. Podobně jako hlavní hrdina ženský lékař Rudolf Slíva dokáže autor knihy svými slovy bravurně malovat obrazy prostředí, charakterů i příběh samotný, který je o lásce, naději, bolesti i smíření. Čtení mne opravdu velmi bavilo, hampejzy ožívaly krásnými kurtizánami i pestrou klientelou z různých společenských vrstev, ctnost sváděla souboj s touhou, smysl pro zodpovědnost s chtíčem. Mozaika uvěřitelných mezilidských vztahů v neméně uvěřitelných kulisách nevěstince. To vše funguje a dobře do sebe zapadá ve vypointovaném příběhu s překvapivým závěrem, který vás nudit nebude.

08.06.2021 5 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

zábavná, tajemná, napínavá, trochu jako Alenka v říši za zrcadlem v nových kulisách;)... kdo by odolal pokušení mít tu moc, co Gwendy...? ptáte se při čtení stále dokola

11.01.2019 4 z 5