Mumrik Mumrik komentáře u knih

Arséne Lupin kontra Herlock Sholmes Arséne Lupin kontra Herlock Sholmes Maurice Leblanc

K přečtení těchto dvou příběhů mě inspirovala úspěšná filmová adaptace o Arsénu Lupinovi.
Jelikož jsem však fanynkou Sherlocka Holmese, tato kniha mě velmi zklamala.
Doufala jsem v napínavý souboj dvou slavných osobností - detektiva a lupiče. Ale Herlock Sholmes v knihách je hloupý, narcistický, sobecký a citově labilní člověk, který neustále sahá po revolveru a chce někoho zabít. Dá se napálit nejen Lupinem, ale i jeho nohsledy. Neustále se také vysmívá svému příteli Wilsonovi (Watsonovi) a projevuje úplnou lhostejnost k jeho vážným zraněním.
Zdá se, jako by se autor chtěl použít slavu Sherlocka Holmese a zesměšnit ho. Jsem ráda, že autor byl nucen na nátlak Conana Doyla změnit jméno Sherlocka Holmese na Herloka Sholmese.
Děj je slabý, chaotický, místy předvídatelný. Občas se v něm objevují podivné logické nesrovnalosti. Maurice Leblanc zlomyslně zesměšňuje detektivy, aby zatraktivnil Lupina. Ani Lupin však není vykreslen v nejlepším světle a není představen jako čestný muž.
Knihu vůbec nedoporučuji fanouškům Sherlocka Holmese a detektivek. V opačném případě budete mít chuť plivnout na hrob Maurice Leblanca.

30.12.2023 1 z 5