Mithra Mithra komentáře u knih

Trón zo skla Trón zo skla Sarah J. Maas

Ked som sa dozvedela o tejto knihe, vedela som ze ju musim mat vo svojej kniznici. Lakavy prebal knihy a zaujimavo nacrtnuty obsah ma zaujali natolko, ze som Tron zo Skla bez vahania kupila. Vravim si, ze pribeh najlepsej najomnej vrahyne a jej suboj o slobodu urcite bude stat zato. A viete co, nestal. Po docitani diela musim skonstatovat, ze pekny obal je na tejto knihe to najlepsie.
Podla anotacie kniha slubovala zaujimave suboje medzi 23 najomnými vrahmi, medzi tymi najhorsimi vyvrhelmi svojej doby. Clovek ocakaval hektolitre krvi, usekane koncatiny kedze Celaena je najlepsia vrahyna na svete ale uprimne, takmer ziadne suboje sa v knihe neudiali a ti naozaj zaujimavi najomni vrahovia umierali bez jedineho bojoveho zarezu. Aj jednotlive skusky boli nezazivne, takto si clovek rozhodne neprestavuje aby prebiehala sutaz medzi krvilacnymi zoldiermi a vrahmi. Prislo mi to odflaknute, ziadny zaujimavy stret medzi bojovnikmi sa nekonal. Chybalo tomu napatie, snaha prezit jednotlive skusky, kedze az do finale slo v podstate o neskodne discipliny merania si sily, presnosti a vytrvalosti medzi sutaziacimi. Nie zeby na takychto skuskach bolo nieco zle, ale bolo to nezaujimave a rozhodne to nesplnalo predstavy, ktore vo vas mohla anotacia knihy navodit.
Pribeh sam o sebe sa necital zle, dokonca to miestami bolo aj zaujimave, ale Celaenino nevyspele spravanie slo niekedy znacne na nervy a jej vztahy s Dorianom a Chaolom tiez. Naivne a lacne, tak by som to nazvala. Chybala tomu hlbka a poriadne precitenie.
Jediny krat ked ma nieco chytilo za srdce bola cast, ked Celaena hrala na klaviri a spominala na Sama. Rada by som sa dozvedela o ich vztahu viac. Inak mi spravanie hlavnej hrdinky pocas gradacie deja vadilo a hoci ma iba 18 rokov a zjavne si prezila toho v zivote aj za troch, jej spravanie tomu nenasvedcovalo. Toto rozhodne nebola najnebezpecjesia vrahyna na svete. Neverila som jej ani nos medzi ocami. Nezaujal ma ani Dorian ktoreho citove problem nemali na mna ziaden ucinok. Chudak krasny princ, ktoreho lubostny zivot je verejnym tajomstvom, sa nevie vzopriet svojmu tyranskemu otcovi ktory za dobu svojho vladnutia stihol vyvrazdit cele narody a Dorian sa tomu iba prizera. Slaby character slabeho princa, zatial co Chaol by mohol byt omnoho zaujimavejsi, keby mu autorka venovala dostatok priestoru ( mozno sa toho dockame v pokracovani serie).
Co sa mi naopak na pribehu pacilo bola fantazia samotnej autorky. Ked som citala jej opisy narodov, naznaky davno stratenej a zakazanej magie, vazne ma to bavilo. Vedela som si to zivo predstavit a pacila sa mi aj postava kralovnej Eleny. Rada by som sa dozvedela o jej svete viac.
Tron zo skla nieje uplne zlou knihou ale nieje to ani ziadna vyhra. Mozno ho posudzujem prilis tvrdo kedze uz mam co- to z podobneho zanru precitane a nepatrim medzi teenagerov, ktorym je hlavne tato kniha urcena, ale to neznamena, ze autorke prepacim viditelne diery v obsahu a nedoveryhodne vykreslenie charakterov postav. A hoci v konecnom dosledku kniha neurazi, menej narocnych citatelov urcite aj potesi, rozhodne nesplna potencial, ktory pribeh a samotna zapletka v sebe ma.

PRO
- svet Erilea
- pekny prebal knihy
- kralovna Elena a jej tajomstvo

CON:
- slaba akcia